HHÇ site için ilan 2

Beyinde hafızanın nasıl oluştuğuna dair ipuçları bulundu

hafıza nasıl oluşuyor

Hafıza kaybı bir film için ilgi çekici bir tema oluştursa da, gerçek hayatta da öğrenme ve hafıza beyin biliminde en ilginç konular arasındadır. Beyin günlük tecrübelerimizi öğrenmemize nasıl yardımcı oluyor? Beyinde nerede hafıza oluşur ve depolanır? Alzheimer hastalığı veya kaza sonucu oluşan bir durumu anlatan 50 İlk Randevu filmindeki gibi bir hafıza kaybının mekanizması nedir?

5 Temmuz’da Neuron’da yayımlanan yeni bir araştırmada, Çin Bilimler Akademisi’nden Biyofizik Enstitüsü (IBP) profesörü Cao Peng’in liderliğinde bir araştırma grubunun, beyindeki hafıza oluşumuyla ilgili yakaladığı ipuçları anlatılıyor.

Ünlü Hebbian teorisinde Dr. Donald Hebb, beynin tekil nöronlar arasındaki sinaptik kavşakların etkinliğini değiştirerek yeni görevler veya beceriler öğrenmesini sağlamıştı. Pek çok çalışma “bellek-sinaps özgüllüğü” hipotezini desteklese de, doğrudan bir kanıt şimdiye kadar elde edilememişti. Ancak bu yeni çalışmada, Cao’nun grubu “bellek-sinaps özgüllüğü” hipotezi için doğrudan deneysel kanıt sağlıyor.

Çin Biyofizik Enstitüsü araştırması göstermektedir ki, sosyal olarak edinilen koku belleği,

belirli bir glomerüler ünite içindeki tanımlanmış koku ampul nöronlarında spesifik bir sinaps tipinde ortaya çıkan sinaptik bir uzun süreli potansiyel artışla  (LTP) ilintilidir.

Söz konusu uzun süreli potansiyel artış (LTP) en az iki hafta sürmektedir.

IGF1 ekzositozunu genetik olarak manipüle ederek, araştırmacılar daha önce tanımlanmamış olan LTP’nin yeni formuna aracılık eden ayrıntılı bir sinyal yolu tespit ettiler. Dahası, çalışma, bu tür LTP’nin koku alma belleği için gerekli olduğunu, ancak koku algılama için gerekli olmadığını ve bu LTP’nin en azından kısmen sosyal olarak edinilmiş koku alma belleğini kodladığını göstermektedir.

50 First Dates romantik komedi filminde, Lucy her sabah bir önceki gün bir şey hatırlamadan kalkıyor. Hafıza kaybı bir araba kazasından kaynaklanıyor.

“Bellek-sinaps özgüllüğü” hipotezinin test edilmesi ve doğrulanması beyin biliminde kalıcı bir meydan okumaydı, zira belirli bir sinaps tipini belli bir davranış ve hafızaya bağlamak daha önce mümkün değildi.

Cao ve grubu, bu amaca, burun soğanının zarif mikro devrelerini kullanarak ve farelerde belirli bir kokuyla ilgili koku alma devrelerinin görsel olarak tanımlanabileceğini belirleyerek ulaştı. Bu, belirlenen bir devredeki belirli bir sinaps türündeki LTP’nin tanımlanmış bir belleği kodladığı ilk gösterimdir.

Öğrenme ve hafızayla ilgili pek çok ilgi çekici ve temel sorunun çözülmesi gerekmekle birlikte, bu çalışma gelecek araştırmalar için mükemmel bir başlangıç noktasıdır.

 

Çeviren: Bünyamin Tan

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniv. Klasik Türk Edebiyatı YL

 

Kaynak: http://english.cas.cn/newsroom/news/201707/t20170704_179310.shtml

 

 

Görsel. Genetik olarak tanımlanmış bir burun soğanı nöronu, farenin koku öğreniminden sonra, patch kenetleme tekniğiyle incelendi (IBP görüntüsü).

 

 

 

ot_kapak

Sosyal Sınıflar, Kültürler ve 13. yüzyıl Anadolu Devrimi, 13. yüzyıl Anadolu’sunda örgütlü olarak kulluktan kurtulma sürecini başlatmış olan insanlığın serüvenidir. […]

50 Soruda Dil Felsefesi

Atakan Altınörs

kapak_dil felsefesi

Dilin mahiyetini/neliğini düşünce, kültür, varlık ile ilişkilerinde soruşturan yanıyla felsefeyi konu alan 50 Soruda Dil Felsefesi, “50 Soruda” dizisinin 14. […]

50 Soruda Üniversite

İzge Günal

kapak_üniversite

Prof. Dr. İzge Günal, “50 Soruda” dizisinin 15. kitabı olan 50 Soruda Üniversite’de, üniversite gibi çok geniş bir konuyu, hem […]

+Caz

Caz, Siyahların, Amerikan toplumunda beyaz ırkçılığına, Ku-Klux-Klan’a, ırk ayrımcılığına karşı verdikleri uzun ve acılı mücadeleler boyunca, Amerikan Yerlileri ve dünyanın […]