HHÇ site için ilan 2

DOSYA: Yaşlanmanın sırrı çözülüyor mu? / UZUN YAŞA, GENÇ ÖL!

Gençliğin gerçek sırrı

Yaşlanmanın sırrı çözülüyor mu:
UZUN YAŞA, GENÇ ÖL!

 

Tek ömürde birçok hayat mümkün…mü?  / Kalıcı gençliğin sırrı karmaşıklık mı? / Erkekler neden daha az yaşıyor? / Yaşlı beyin, bilge beyin mi? / Evrim yaşlılığın düşmanı mı?

 

Nalân Mahsereci
Sunuş: Uzun yaşa, genç öl: Tabii toplumsal refahtan nemalanabilenlerdensen…

” ‘Uzun yaşa, genç öl!’ başlıklı dosyamızı oluşturan, ilgiyle ve keyifle okuyacağınızı umduğumuz yazıların, “yaşlanma” olgusu konusunda eksik bıraktığı önemli boyutlar var. Yazılar yaşlılığı, insanı, biyolojik bir tür düzeyinde ele alarak araştırıyorlar; oysa bu olgunun dünya genelinde eşitsizliğe yol açan sosyoekonomik ve sosyopolitik süreçlerle ilintili boyutları göz ardı edilemeyecek önemde.”

Devamını okumak için lütfen tıklayın…

 

Nick Lane ile / Söyleşi: Philip Ball /  Çeviren: Nazlı Akıllı
Hızlı yaşa, genç öl!

“Nick Lane, hayatın nasıl başladığı, yaşamın nasıl sürdürüldüğü, neden yaşlanıp öldüğümüz ve neden seks yaptığımız gibi sorularla ilgileniyor. Lane, günümüzdeki yaygın alışkanlığı sürdürerek, bu soruların evrimsel genetikle bağlantılı olduğunu düşünüyor ve temel biyokimyasal mekanizmalarımızın -özellikle canlı hücrelerin enerji elde etmesini sağlayan mekanizmaların-  yaşamın temel gerçeklerini ve sınırlarını belirlediğini düşünüyor.”

Devamını okumak için lütfen tıklayın…

 

Prof. Lewis A. Lipsitz / Çeviren: Selen Özkan
Gençliğin gerçek sırrı karmaşıklıktır!

Gençliğin getirdiği sağlık ve enerji pek çok anlamda karmaşıklığa bağlıdır. Yapılan araştırmalara göre biyolojik karmaşıklık yaşlandıkça ortadan yok olmaktadır. Beyindeki, kemikteki, böbrekteki ve derideki dokular arasındaki fraktal benzeri ilişkiler yapısal karmaşalarını biz yaşlandıkça yitirmektedir. Bu kayıp, onların strese adapte olma kapasitesini zayıflatır, zamanla hastalığa ya da bir engele yol açar.”

Prof. Richard G. Bribiescas / Çeviren: Semih Suçağlar
Erkekler neden kadınlar kadar uzun yaşamıyor?

Kazalar ve riskli davranışlardan kaynaklanan ölüm oranının, özellikle gençlik yıllarının sonlarında ve 20’li yaşlarının başında olan genç erkeklerde yüksek olduğu bir sır değildir. Bu arada, bu istatistiki bilgi sigorta şirketleri için yeni bir veri de değildir. Şu da bir gerçektir ki erkekler, çevrelerine veya yaşam biçimlerine bakılmaksızın kadınlardan daha az yaşar ve bazı kanser türlerine yakalanmaya daha meyilli olurlar. Erkeklerin erken yaşta kalp krizi geçirme riskleri de daha fazladır. Peki neden böyledir?” 

Devamını okumak için lütfen tıklayın…  

Dr. Amy Maxmen / Çeviren: Dr. Ebru Oktay
Evrim, yaşlılık yıllarımızı nasıl tehdit ediyor?

Patolog George Martin, aynı şekilde yaşlanan iki kişiye hiçbir zaman rastlamamıştı. Bazısının bağırsakları poliplerle doluydu. Bir diğerinin arterleri plaklarla tıkanmıştı. Çeşitlilik, aynı tip olarak tanımlanan hastalıklarda bile vardı. Örneğin, Alzheimer hastalığından sorumlu olduğu düşünülen beta amiloid proteini birikimlerinin beyinde yerleşme bölgeleri belirgin biçimde birbirinden farklıydı. Eğer her bir tip hastalığın altta yatan sebebi aynıysa, vücutta da benzer hasarı yapması beklenirken, aslında öyle olmuyordu.”
 
 
 

Anil Ananthaswamy / Çeviren: Defne Saraç
Yaşlı beynin bilgeliği

Yaşlandıkça beyin aktivitemiz, bizi daha “bilge” hale getirecek şekilde değişiyor mu? Bazı araştırmalar bunun mümkün olduğunu söylüyor. Kimi beyin hasarlarında, bilgelik yitimi de beyinde kimi bölgeleri işaret ediyor olabilir. Araştırmaların odaklandığı ilk soru ise, bilgeliğin nasıl tanımlanması gerektiği…”
 
 

Stephen Cave / Çeviren: Nihan Avcı
400 yaşına kadar yaşarsak…

“Yaşlanma beklentilerindeki yükselme, yaşam aşamalarının eski tanımlarını altüst ediyor. Bugünün temel yaşam modeline göre, eğitimimizi tamamlayıp, kariyerimize başlar ve aile kurarız. Hepsi tamamlandığında sonu mutlu bir emekliliktir. Fakat şimdi daha uzun yaşıyoruz ve bu model sallanmaya başlıyor. Lineer bir yaşam anlayışı yerini döngüsel olana mı bırakacak: Eğitim, çalışma hayatı-evlilik, ara; yeniden eğitim, yeni çalışma hayatı-yeni evlilik, ara; yeniden eğitim…”

 Devamını okumak için lütfen tıklayın… 

Hz. Muhammed ve Kuran

Hasan Aydın

+Hz. Muhammed Kuran

Bu eserinde Hasan Aydın, Kuran’ın ayrıntılı bir okumasını yaparak Müslümanlığın kutsal kitabının zaman ve mekâna bağlı tarihsel niteliğini kanıtlıyor. Hz. […]

kapak-bilim kazanı web için

Neden şişmanlarız? Işın kılıcı nasıl çalışır? Motivasyonun ya da motivasyon eksikliğinin ardındaki biyolojik sebepler nelerdir? Peki canlılar neden milyonlarca yıldır […]

Evren'le Söyleşiler

Richard T. Hammond

+Evrenle söyleşiler

Yazar Richard T. Hammond, bu kitapta Evren’in en büyük, en küçük ve en ilgi çekici nesnelerini söyleşi formatında konuşturuyor. Mikrofonunu […]

50 Soruda Üniversite

İzge Günal

kapak_üniversite

Prof. Dr. İzge Günal, “50 Soruda” dizisinin 15. kitabı olan 50 Soruda Üniversite’de, üniversite gibi çok geniş bir konuyu, hem […]