HHÇ site için ilan 2

İlk dev bir firavun muydu?

Mısırlı dev firavun kafatası

Görsel açıklaması: Hanedanlık Dönemi Mısır firavunlarından olduğu düşünülen Sa-Nakht’ın olası kafatası kemiği. © İngiltere ve İrlanda Kraliyet Antropoloji Enstitüsü.

 

Yeni yapılan bir çalışmadan elde edilen bulgular, Mısır Firavunu Sanakht’nın kalıntıları olduğu düşünülen kişinin, bilinen ilk “dev insan” olarak tanımlanabileceğini gösterdi.

Norse Efsaneleri’nden Titanlar’a kadar Yunan Mitolojisinde, tanrılarla savaşan, buzdan ateşe uzanan yelpazede özellikleri olan çok sayıda “dev” hikâyesi vardır. Bununla birlikte “dev” olmak mitten öte “gigantizm” olarak adlandırdığımız tıbbi bir duruma karşılık gelmektedir. Bu, vücudun çok fazla büyüme hormonu üreterek bedenin büyümesini hızlandırdığı ve aşırı hale getirdiği bir fizyolojik tablodur. Genellikle de beyinde yer alan pituiter bezdeki tümörden kaynaklanır.

Devam etmekte olan mumya araştırmaları sırasında biliminsanları,2001 yılında, Mısır BeitKhallaf’daki mezarda bir iskelet buldular. Önceki çalışmalara da dayanarak, iskeletin aşağı yukarı MÖ 2700’lere ve Mısır’ın 3. Hanedanlık dönemine uzandığını belirlediler.

Daha önceki çalışmalar, 1,987 m boyundakibu iskeletin 3. Hanedanlık Dönemi’nden Firavun Sa-Nakht’a ait olabileceğini belirlemişti. ZürihÜniversitesi’nde evrimsel tıpbölümünden eski Mısırbilimci Michael Habicht, araştırdıkları tüm Mısır mumyalarında ortalama boy uzunluğunun 1,7 m civarında belirlendiğini vurguluyor.

Antik Mısır kralları muhtemelen halka göre çok daha iyi beslendikleri ve daha iyi bir sağlığa sahip olduklarından beklenenden daha uzun boyluydular. Yine de, Sa- Nakht’den ortalama binyıl sonra yaşayan ve bugüne kadar “en uzun” firavun olarak tanımlanmış olan 2. Ramses’in bile boyu 1,75m idi.

Bu yeni çalışmada, Habicht ve arkadaşları iskeletin kafatasını ve uzun kemiklerini detaylı incelediklerinde, kemiklerin “aşırı gelişmiş” olduğunu  buldular. Bunun “gigantizm” olarak tanımlanabileceğini belirtiyorlar. Bu bulgularla belki de tarihin en eski hastalığı olarak gigantizmi tanımlamak mümkün olabilecektir. Hastalığın evrimsel gelişimini anlamak, günümüzdeki tedavisine de fayda sağlayabilecektir.

Habicht’ göre Mısırlıların erken dönemlerinde kısa boyluluk özellikle tercih edilen bir özellikmiş. Bunun neden olduğu konusu ise hiçbir zaman tam olarak netlik kazanmamıştı.

Sa-Nakht’a ait olduğu düşünülen kalıntılar seçkin bir mezara gömülmüştü, ancak gigantizmi belirleyen sosyal bir işaret bulunmuyordu. Bu da durumun bir anomaliye işaret etmediğine olan inançla ilgili olabilir.

 

Çeviren: Dr. Ebru Oktay

 

Kaynak:https://www.livescience.com/60044-ancient-egyptian-pharaoh-first-human-giant.html

 

 

50 Soruda Üniversite

İzge Günal

kapak_üniversite

Prof. Dr. İzge Günal, “50 Soruda” dizisinin 15. kitabı olan 50 Soruda Üniversite’de, üniversite gibi çok geniş bir konuyu, hem […]

Kıvılcımlı Külliyatı

Ahmet Kale

kıvılcımlı

Hikmet Kıvılcımlı’nın en az politik yönü kadar önemli ve değerli kuramsal-bilimsel yönü hakkında bilgi sahibi olan azdır. Gerek tarih tezi, […]

kapak_egede_kurtulus_savasi.indd

Mektuba dökülmüş anılardan Ege’de Kurtuluş Savaşı Yunan işgali sırasında Ege’de yaşanan olayları, bizzat yaşayanlar aktarıyor! İzmir ve çevresinde, işgal sırasında […]

kapak_islam_ortacaginda_felsefe

Ortaçağ İslam Kültüründe Felsefe: Akımlar, Filozoflar ve Temel Sorunlar, Ortaçağ İslam kültüründe felsefenin serüvenini ele alıyor. Bu bakımdan, öncelikle, Ortadoğu’nun […]