Ana Sayfa 5. Sayı Vejetaryen otomobiller

Vejetaryen otomobiller

Bilim Gündemi

202

Dizel motorlu otomobiller, takılan bir dönüştürücü mekanizma sayesinde yanmış bitkisel yağları yakıt olarak kullanabiliyor. Çevreciler bitkisel yağları otomobillerinde yakıt olarak zaten yıllardır kullanıyorlardı. Ama son aylarda ABD’de benzin fiyatlarındaki artış yalnız çevrecileri değil, bütçesini düşünenleri de “vejetaryen otomobillere” yöneltti.

Artık birçok kişi yakınlarındaki bir lokantanın atılacak yağlarını topluyor. Toplanan yanık yağlar, evlerdeki süzgeçlerden geçirilip, su ve yemek artıklarından ayıklanıyor. Sonra da otomobilin deposuna doldurulup, yakıt olarak kullanılıyor. Lokantalar yanık yağları vejetaryen otomobil sahiplerine bedava veriyorlar. Çünkü yanık yağlardan kurtulmanın onlara az da olsa bir bedeli oluyor. Böylece hem lokanta sahipleri ayda 50-60 dolar tasarruf ediyor, hem de birçok çevreci otomobile yakıt sağlanmış oluyor.

Bazıları işi daha da ileri götürüp, bu işin ticaretini yapmaya da başlamış. Lokantalardan bedava topladıkları tonlarca yanık yağı, büyük süzgeçlerden geçirip, arıtıyorlar. Sonra temiz yağları motorin fiyatının yarısına satıyorlar. Yaklaşık 800 dolar karşılığında otomobillere bir “dönüştürücü” takılabiliyor. Yakıt olarak otomobillerinde bitkisel yağ kullananlar, bir yılda yapılan tasarrufun, “dönüştürücü”nün maliyetini çıkardığını ileri sürüyor. Ancak dönüştürücüler yalnızca dizel otomobillerde kullanılabiliyor.

Önceki İçerikTürkiye’nin bitki haritası çıkarılıyor
Sonraki İçerikAtlantis yine bulundu!