Ana Sayfa 24. Sayı 16. Dünya Amatör Çiftler Go Şampiyonası

16. Dünya Amatör Çiftler Go Şampiyonası

137

Ağustos 2005’te İstanbul’da Galatasaray Üniversitesi’nde düzenlenen Türkiye Amatör Çiftler Go Şampiyonası’nda ortağım Fatih Sulak’la beraber birinci olarak, 2005 Dünya Amatör Go Şampiyonası’na Türkiye temsilcileri olarak katılmaya hak kazandık. Şampiyona geçtiğimiz Kasım ayında Japonya’da Tokyo’nun Iidbashi Bölgesi’nde bulunan Hotel Metropolitan Edmont’da gerçekleştirildi. 22 ülkeden toplam 32 çiftin katılması planlanan Şampiyona, maalesef son dakikada Kübalı çiftin vize problemlerinden dolayı katılamayacağı açıklandı.

Muhteşem Japon mutfağı lezzetleriyle açılış ve kapanış partilerinin yanı sıra, her ülkenin renkli geleneksel kıyafetleriyle katıldığı dostluk maçı ve Pandanet’in tanıtım toplantısı gibi yan etkinliklerle beraber, Şampiyona programı 12-14 Kasım tarihleri arasında toplam 3 gün sürdü.

Şampiyona’nın 1. gününde, açılış partisinden hemen sonra 1. tur için kuralar çekildi; ilk rakiplerimiz Katarzyna Koenig (1dan) ve Janusz Kraszek (6dan) adlı oyunculardan oluşan Polonyalı çift oldu. Seviye olarak ben 4kyu ve ortağım Fatih 3dan civarında olmamıza rağmen, rakiplerimizi epey zorladık ama 2,5 puanla maçı kaybettik. Bizim Şampiyona’ya katılırken asıl hedefimiz Dünya Şampiyonası’nın heyecan verici atmosferini solumanın yanı sıra en azından bir maç kazanabilmekti. Bu yüzden ilk turdaki yenilgi moralimizi bozmadı. Çünkü diğer katılımcılar seviye olarak genellikle bizden hayli üstündü.

  1. turun hemen ardından dostluk maçı yapıldı. Dostluk maçı için, turnuva katılımcılarının yanı sıra orada bulunan profesyonel oyuncular ve aynı anda yapılmakta olan Handikaplı Go Turnuvası’nın katılımcıları da kura çekimine katıldı ve hiç tanımadığımız eşlerimiz ve rakiplerimizle dostluk maçı oynadık. Bu aktivite turnuvanın en eğlenceli kısımlarından biriydi. Çünkü hiç tanımadığımız, oyun stillerini bilmediğimiz partnerlerin hamlelerine ayak uydurmaya çalıştık.

Diğer turlara ertesi gün devam edildi ve 2. tur’da rakibimiz ABD idi. Cherry Shen (4dan) ve Joey Hung (6an) ile yaptığımız maçta rakiplerimiz tartışmasız bir şekilde maçı önde götürdüler ve yaklaşık 20 puanlık bir farkla kazandılar. 3. turda Malezya ile karşılaştık. Suzanne Low (5kyu) ve Shuenn Chyn Chin (5kyu) ile çok heyecanlı bir maç yaşadık. Çok büyük bir avantaj kazandığımız noktada kritik bir hata yaparak 3. turu da kaybettik. Bu yenilgi bizde bir parça strese neden olduysa da, kendimizi koyvermedik ve sonunda 4. turda İsviçreli rakiplerimiz Silvia Koch ve Adi Wagner’i yendik. Böylece bir galibiyet almış olduk ve amacımıza ulaştık. Amacımızı bir adım daha ileriye götürerek son turu da alarak skorumuzu iki galibiyete yükseltmeyi hedeflemeye başladık. Son turdaki rakibimiz Sırbistan Karadağ idi. Sırbistan Karadağ ekibi Iva Gabaric (7kyu) ve Zoran Jankovic’den (5dan) oluşmaktaydı. Zoran Jankovic halen Sırbistan Karadağ Go Derneği’nin başkanlığını yürütmekte. Çok çekişmeli geçen ve oyun sonuna doğru çok az puan farkıyla geride olduğumuz maçı, rakibimizin köşe gruplarından birinde bulunan kötü ajiyi değerlendirerek ve seki pozisyonu yaratarak lehimize çevirmeyi başardık ve kazandık.

Bu skorla 32 çift arasından 26. sırayı alarak şampiyonayı tamamlamış olduk. Nian-Nian Li (6dan) ve Fan Liu’dan (6dan) oluşan Çin takımı tüm rakiplerini yenerek şampiyon oldu. 12 çiftle şampiyonaya katılan Japonya birinciliği alamamış olsa da, güçlü oyuncularıyla göz doldurdu. Bunun yanı sıra Kore, Almanya ve Chinese Taipaili çiftler de şampiyonada iyi performans gösteren takımlar arasında yer aldı.

Ödül töreni hayli renkli bir hediye çekilişine ve en iyi kostüm yarışmasına da sahne oldu. En iyi giyinen takım, Michael Redmond’un (9p) başkanlığını yaptığı bir jüri tarafından İtalya olarak belirlendi.

16. Dünya Amatör Çiftler Go Şampiyonası’ndaki bir gözlemimden de kısaca bahsedeyim: Çiftler arasındaki uyumun ve karşılıklı desteğin ne kadar önemli olduğu göze çarpmaktaydı. Genellikle aralarında seviye farkı olan çiftlerde bu durum daha da fazla önem kazanmaktaydı. Partnerinin hamlesini beğenmediğini vücut diliyle belli etmeyen ve eşlerini demoralize etmeyen ekipler, genelde daha iyi performans gösterdi.

Go turnuvaları konusunda oldukça tecrübeli olan Japon organizatörler tüm birikimleriyle gerçekten dört dörtlük bir organizyon sergilediler. İleriki yıllarda ükemizde de go oyuncularının sayısının artması ve bu tür organizasyonlar yapabilecek hale gelmemiz en büyük dileğim..

Önceki İçerikHitit araştırmalarının kalbi Hattuşa’da atıyor
Sonraki İçerikGeçmişten günümüze İslam felsefe geleneğinde “Öncesiz Tasarımcılık”