Ana sayfa 47. Sayı Klon koyunumuz ‘Oyalı’ doğdu

Klon koyunumuz ‘Oyalı’ doğdu

Bilim Gündemi (Uğur Aksu)

134

1996’da İngiltere Roslin Enstitüsü’nden Dr. Wilmut ve arkadaşları ilk klon koyunu dünyaya getirmişti. Dolly olarak isimlendirilen koyun, yetişkin bir canlının aynı genetik yapısına sahip ilk klon canlıydı. Dolly kopyalama çalışmalarında resmen bir milat oldu, çünkü o yıldan bu yıla çok büyük bir ivme kazanan çalışmaların şu an tam olarak hangi noktada olduğu bilinmiyor.

Türkiye’de de sürdürülen benzer çalışmalar ilk meyvesini verdi ve İstanbul Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi ilk klon koyununu yaptı. Yaklaşık 3 yıldır sürdürülen çalışmada iki koyun hamile kaldı ve hamile koyunlardan birisi sezaryenle yavruladı.

Devlet Planlama Teşkilatı ve TÜBİTAK tarafından desteklenen çalışmayı Prof. Dr. Sema Birler yürütmekteydi. Yapılan çalışmada 69 klon embriyo 8 koyuna transplante edildi fakat 1 koyun sezaryenle yavruladı ve yavruya “Oyalı” adı verildi.

Çalışmaların hızla devam ettireceklerini söyleyen Dr. Birler röportajında, klonlamanın hayvancılık sektörüne ve insan sağlığına olan katkısına dikkat çekiyor ve mevcut alt yapıya rağmen toplam 250 bin YTL’ye mal olduğunu ekliyor.