Ana Sayfa 47. Sayı Yeni yılı kutlasak mı?

Yeni yılı kutlasak mı?

Aydökümü

168

Bilim ve Gelecek okurlarını tatmin etmek çok güç. Birkaç sayı Evrimle ilgili bir yayın yapmadığımızda hemen mesajlar ve telefonlar gelmeye başlar: “Gericiler şurada da fosil sergisi açmışlar, ders kitaplarındaki şu bölümü görmediniz mi? Neden Evrim Kuramı hakkında yazmıyorsunuz?”. Evrime yönelik saldırılara yanıt veren dosyalar hazırlarız; bu kez de farklı mesajlar ulaşır: “Niye ikide bir Evrimi kapak yapıyorsunuz? Bilimsel olmadığını söyleyin geçin. Bunları muhatap alıp uğraşmaya değmez.”

Bilimsel Devrim ve Aydınlanma çerçevesinde bir kapak yaparız, fazla “Batıcı” olmakla eleştiriliriz. Doğu uygarlıklarının katkılarını yazarız; bu kez de “Doğucu” olmakla, “dinsel düşünceye prim vermekle” suçlanırız.

İnce ince düşünen, yargılayan, tartışmacı, titiz bir okuru vardır Bilim ve Gelecek’in. Hem bilimsel konularda hem de felsefi, ideolojik, hatta politik konularda sürekli balans ayarı yapar. Aktiftir, dergiyi yönlendirmeye çalışır, en ufak bir hata gördü mü hemen uyarır. Son derece ilkeli ve duyarlıdır. Örneğin okurlarımızın Kurban Bayramını kutlarız; anında bir tartışma başlar: “Kurban ne demek?” “Bayram ne demek?”, “Kurbanın kökeni” “Bayramın evrimi”…

Şimdi bu köşeden okurlarımızın ve yazarlarımızın yeni yıllarını kutlayacağız; ama çekinmiyor da değiliz! Eminiz, bir tartışma başlayacak. Yılbaşı kutlamasının kapitalizmin tüketim kültürünün bir parçası olduğu söylenecek. Yılbaşı kavramının içeriği Doğu-Batı ekseninde irdelenecek. Olsun, biz yine de kutluyoruz.

Bu durumdan şikâyet ettiğimiz sanılmasın. Okurun aktif bir biçimde dergiyi yönlendirmeye çalışması, dergi çizgisine müdahale etmesi, uyarması, bir yazı işleri ekibi için en büyük şanstır ve mutluluk kaynağıdır. Derginin sahiplenildiğini gösterir. Dergiyi çıkarmakla görevli kişilerin zihnini sürekli taze tutar ve yeniler. Öte yandan, bu derginin emekçilerinin de dergi okurlarından bir farkı yok. Kendi aramızda da kıyasıya tartışırız.

Okurlar, çoğu derginin katarıdır; Bilim ve Gelecek’in ise motoru. Bu dergiyi çıkarmaktan ve böyle bir okur-yazar kitlesine sahip olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz.

***

15-20 Ocak tarihleri arasında Adana’da kitap fuarı var. Bilim ve Gelecek dergisi ve Bilim ve Gelecek Kitaplığı “Çukurova Kitap Fuarı”nda yerini alacak. Aynı yerde Müdahale dergisi de bulunacak. 1 numaralı salonda, 106 C nolu stantta okurlarımızla buluşacağız. Fuar, “Tüyap Adana Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi”nde gerçekleşecek.

Hepimizin, hepinizin yeni yılı kutlu olsun. Nice yıllara… Dostlukla kalın…

Önceki İçerikUzlaş, uzlaş… Nereye kadar?
Sonraki İçerikKarabasan aslında uyku felciymiş!