Ana Sayfa Dergi Sayıları 49. Sayı Dünyanın sesini dinleyen adam: John Bullitt Her objenin bize iletmek istediği bir...

Dünyanın sesini dinleyen adam: John Bullitt Her objenin bize iletmek istediği bir şey var!

“Yerkabuğu sürekli hareket halinde. Depremler, bu titreşimlerin en güçlü kaynağı. Ama Dünya’nın sesi konusunda tek kaynak sismik hareketler değil. Okyanuslardaki fırtınalar, kıtasal platformları sarsıyor. Yerçekimi, yerkabuğunu dikey yönde yani aşağıdan yukarıya doğru itiyor. Atmosfer ise meteorolojik sistemlerin geçişi sırasında okyanusları ya geri itiyor ya da çekiyor. Bütün bunlar sesin doğuşuna kaynaklık etmekte. Öte yandan insandan, otomobillerden, bir saniyede atılan binlerce adımdan kaynaklanan sesler de mevcut. Hepimizi kucaklayan eşsiz bir armoni. Sırada vücudumuzun içini ve okyanusları dinlemek var.”

21
0

John Bullitt, Amerikalı bir jeofizikçi. Mesleki geçmişinde Kaliforniya Berkeley Üniversitesi ve Boston Massachusetts of Technology var. Bullitt, gezegenimizin en derin katmanlarından gelen müziği dinleyebilmek için bir yöntem geliştirdi. Bir orkestranın seslendirdiği yapıt kadar gerçek olsa da, bizim algılamadığımız sesleri keşfetti. İtalyan La Stampa gazetesi bilim eki, John Bullitt’le bu gizemli müzik ve Bullitt’in keşfine dair […]

Bu içeriği görüntüleyebilmek için, şu seçeneklerden birine abone olmalısınız: 1 yıllık e-dergi aboneliği or 6 aylık e-dergi aboneliği.