Ana Sayfa Dergi Sayıları 52. Sayı Matematikçiler ve şairler

Matematikçiler ve şairler

Goethe, matematikçiler her söylediğinizi kendi dillerine çevirebilen ve anında onu tamamen yeni bir şeye dönüştürebilen Fransızlar gibidir, diye espri yapmıştı. Marx, bize bir bilim dalının, sadece matematikten yararlanabildiği zaman gerçekten gelişmiş olacağını öğretti. Aynı şekilde şiir de bütün sanatların ortak, anahtar bir faktörüdür. Her sanat eserinin ‘poetik’ bir tada ihtiyacı vardır. Mozart’ın “notların şairi”, Chopin’in “piyanonun şairi” olarak bir ünü vardı. Bilimsel bir yayındaki güzel bir matematik formülüyle, bir deneme ya da söylevdeki birkaç parlak şiir dizesi arasındaki çarpıcı simetrik benzerliği fark etmek zor değildir.

89
0

Cai Tianxin İngilizce’den çeviren: İlyas Tunç Şair, yazar ve matematikçi Cai Tianxin, 1963 yılında Çin’in güneydoğusundaki Huangyan kasabası’nda doğdu. Shandog Üniversitesi’nde sayılar teorisi alanında doktora yaptı. Şiir, biyografi, deneme ve gezi kitapları yazdı. Bazı çalışmaları lise ve üniversite matematik ders kitaplarında yer aldı. Jorge Luis Borges, Gabriel Garcia Marqez, Octavio Paz, Antonio Parchia, Alejandra Pizarnik, […]

Bu içeriği görüntüleyebilmek için, şu seçeneklerden birine abone olmalısınız: 1 yıllık e-dergi aboneliği or 6 aylık e-dergi aboneliği.