Ana sayfa 60. Sayı Cenova’nın ‘ateist’ otobüsleri hazır

Cenova’nın ‘ateist’ otobüsleri hazır

Bilim Gündemi

175

Londra, Barselona ve Washington’da ateist derneklerin girişimiyle Tanrı’nın varlığı konusunda duyulan şüpheyi dile getiren mesajların yazıldığı belediye otobüsleri 4 Şubat 2009’dan itibaren İtalya’da Cenova’da hizmete girecek.

Cenova’da üzerinde “Kötü haber, Tanrı yok. İyi haber, Tanrı’ya ihtiyacın yok” yazılı belediye otobüsleri bir ay sureyle yolcu taşıyacak. İtalya’da ilk adımıi atan Cenova’da otobüsler hizmete girmeden hararetli bir tartışma başladı.

Öncelikle Cenova belediyesinin otobüs sürücüleri radikal kesimlerin tepkisinden ürktükleri gerekçesiyle hedef gösterildiklerini dile getirdiler.

İtalya’da ateistlerin kurduğu UUAR derneğinin girişimiyle hayata geçen uygulama, derneğin topladığı bağışlarla başka şehirlerde de gerçekleşecek. UAAR genel sekreteri Raffaele Carcano, “Bizim dernek olarak iletmek istediğimiz mesaj inançsız ve laik yaşam tercihini buluşturan etik bir boyuta dikkat çekmek. Kampanyanın provokatif bir yönü yok” açıklamasında bulundu.

Tanrı’nın varlığı konusundaki şüpheye dikkat çeken ilk uygulama British Humanist Association’ın girişimiyle İngiltere’deki belediye otobüslerinde gerçekleşti. Ardından İngiltere’deki başka şehirlerde de hemen hayata geçirildi. İspanya-Barselona’da ise Londra’da verilen mesaj, “Tanrı bir ihtimal mevcut değil. Kaygılanmayı bir kenara bırak, hayatın keyfini çıkar” şeklinde yorumlandı. Barselona’daki uygulama hızla başkent Madrid, Valencia, Saragoza ve Bilbao’ya da yayıldı.

(Kaynak: La Repubblica)