Ana Sayfa 61. Sayı Jeoloji Mühendisleri Odası’nın Aydınlanma Kampanyası

Jeoloji Mühendisleri Odası’nın Aydınlanma Kampanyası

137

Önemli ve güzel bir haber vermek istiyoruz. TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası, Bilim ve Gelecek Kitaplığı’ndan çıkan “Harun Yahya Safsatası ve Evrim Gerçeği” adlı kitaptan çok sayıda alıp üyelerine ve jeoloji mühendisliği öğrencilerine dağıtma kararı aldı. Böylece, Türkiyeli bilim insanlarının Evrim Kuramına yönelik gerici saldırıya karşı verdikleri yanıtlardan oluşan bu değerli kitap binlerce kişinin eline ulaşmış olacak.

JMO Yönetim Kurulu, kitabın kendileri için yapılan baskısına yazdıkları Sunuş’ta şu fikirleri dile getirmiş: “Bilimsel bilgiyi toplumsal faydaya dönüştürmek, aldığımız diyalektik bütünlüklü eğitimin bir parçasıdır. Biz biliyoruz ki ‘yalın gerçek en devrimci olandır’ ve gerçek de en çok ezilenlerin, emekçilerin ihtiyacıdır… Evrim’e sahip çıkmak bilime sahip çıkmaktır. Bilime sahip çıkmak da politikaya sahip çıkmaktır -ki politika asla egemenlere bırakılamayacak kadar da değerlidir- … Biz Harun Yahya’nın iddialarının bilimsel anlamda hiçbir değeri olmadığını ve mali kaynakları da dahil olmak üzere nereden beslendiğini biliyoruz, ancak yetmez. Onun şahsında kurulmaya çalışılan akıldışılığa, ideolojik hegemonyaya karşı aydınlanmayı savunmaya, görevimizi yerine getirmeye devam etmeliyiz. Yine biliyoruz ki hurafenin/gericiliğin varacağı liman akıl tutulmasıdır ki bu da cemaat ilişkilerini, körü körüne inanışı besleyen, güçlendiren ve sömürü çarkını derinleştiren bir durumdur. Bilimle Emekle İnatla Umutla…”

Jeoloji Mühendisleri Odası’nın değerli yöneticilerine, 2009 Darwin Yılı’nda başlattıkları bu “Aydınlanma Kampanyası” için teşekkür ediyoruz. Aynı hedefleri benimseyen dost kurumlara çağrımızı yineliyoruz. Bu tür toplu alımlarda “Harun Yahya Safsatası ve Evrim Gerçeği” kitabını piyasa fiyatının oldukça altında bir fiyatla verebiliriz. JMO’nun attığı adımın örnek olması dileğiyle…

 

***

 

Diğer bir güzel haber, geçtiğimiz sayının “Kilisenin 400 yıllık Yasak Kitaplar Listesi” başlıklı kapak dosyasının büyük ilgi görmesi. Çok sayıda günlük gazete ve internet sitesi Bilim ve Gelecek’in yayınını haber yaptı. Elinizdeki sayıda da Bilimsel Devrim dosyalarına devam ediyoruz. Konumuz: “Darwin’in Bilimi ve Dini”. Rennan Pekünlü, Haluk Ertan, Alâeddin Şenel ve Daktylos Yayınevi’nden arkadaşların katkılarıyla oldukça zengin bir dosya hazırladık. Kendilerine teşekkür ediyoruz. Darwin ve Galileo Yılı boyunca özgün kapak dosyalarımıza devam edeceğiz.

 

***

 

Bir yıl önce Bilim ve Gelecek’in ilk 48 sayısı 100 TL kampanyası yapmıştık. Çok sayıda okurumuz dergimizin tüm sayılarına kavuşma olanağı bulmuştu. Bu yıl da benzer şekilde “İlk 60 sayı 125 TL” kampanyası başlatıyoruz. Okurlarımız dergi merkezine başvurarak eski sayıların tümüne ulaşabilirler.

Mart ayı içinde İstanbul’da geleneksel “Bilim ve Gelecek Yemekli Toplantısı”nı gerçekleştireceğiz. İstanbullu yazar, okur ve dostlarımızla buluşacağız. Toplantının tarihini ve yerini çeşitli biçimlerde duyuracağız.

20-28 Mart arasında Ankara’da Kitap Fuarı var. Bilim ve Gelecek dergi ve kitaplarıyla fuarda yer alacak. Ankaralı okurlarımızla da kitap fuarında buluşmuş olacağız.

Dostlukla kalın…

Önceki İçerikKaan Arslanoğlu ile devrimin evrimi üzerine…
Sonraki İçerikÇok boyutlu bir kozmoloji tarihi: Big Bang, roman kahramanı olursa…