Ana sayfa 70. Sayı Bilim ve Gelecek’in atılım planı

Bilim ve Gelecek’in atılım planı

Parantez

193
PAYLAŞ

Ender Helvacıoğlu

6 yıllık yayın yaşamımız sonunda, Bilim ve Gelecek’in çocukluğu henüz atlattığını ve ergenliğin eşiğine geldiğini söyleyebiliriz ancak. Ama ne güzel ne doyumsuz yaşlardır o ilk gençlik yılları! İşte biz de Bilim ve Gelecek için bir “ergenlik dönemi planı” yapmak istedik. Bilim ve Gelecek Kitaplığı bünyesinde gerçekleşecek “50 Soruda” kitap dizisi, internet aboneliği kampanyası, kitapevi ve en önemlisi etkin temsilcilikler ağı bu planın unsurları.

Ender Helvacıoğlu

 

Tebdil-i mekânda ferahlık (hayır) vardır demişler. Biz de atalarımızın sözüne uyduk, 6 yıldır ikamet ettiğimiz Beyoğlu’ndaki büromuzu Kadıköy’e taşıdık. Tabii bu, basit bir yer değiştirme değil. Yeni yılla birlikte uygulamaya sokacağımız bir atılım planının ilk adımı.

Bilim ve Gelecek dergisi çok zor koşullarda yayın hayatına başladı. İlk birkaç yıl varlığının sürekli olup olmayacağı tartışma konusuydu. Çalışanlarının olağanüstü çabası, yazarlarının ve okurlarının katkıları ve sahip çıkmaları, kısacası “karşılıksız emeğin” gücüyle bu zorlu yıllar atlatıldı. Dergi kendine özgü bir kulvar açtı, geniş ve nitelikli bir yazar çevresi ve okur kitlesi yarattı. Deyim yerindeyse “militan bilimciliğin” adresi, her türlü bilim dışı akıma karşı mücadelenin odağı oldu. Örneğin “Evrim kuramının savunusu” denince, Bilim ve Gelecek dergisi akla geliyor artık. Darwin’e atfedilen 2009 yılı boyunca gerçekleştirilen sayısız toplantı, panel, sempozyum, televizyon programına katılıp gericiliğe karşı bilimsel düşünceyi savunan bilim insanlarının büyük çoğunluğu Bilim ve Gelecek’in sürekli yazarlarıdır. Kısacası dergimiz 6 yıldır yaptığı yayınlar ve gerçekleştirdiği etkinliklerle ülkemiz bilim yayıncılığının köşe taşlarından biri haline geldi.

Fakat bütün bunlar henüz daha ilk adımlardır. Bir insanın yaşam dönemleriyle paralellik kurarak ifade edersek, Bilim ve Gelecek’in çocukluğu henüz atlattığını ve ergenliğin eşiğine geldiğini söyleyebiliriz ancak. Ama ne güzel ne doyumsuz yaşlardır o ilk gençlik yılları! İşte biz de Bilim ve Gelecek için bir “ergenlik dönemi planı” yapmak istedik.

Bu kadar peşrev yeter, sadede gelelim. Neler planlıyoruz?

 

Bilim ve Gelecek Kitaplığı ve “50 Soruda…” dizisi

Dergi yanı sıra “Bilim ve Gelecek Kitaplığı” adı altında kitap yayınlamaya da başlayışımızın 1,5 yıllık bir geçmişi var. Fakat henüz ciddi bir yayınevi etkinliği gerçekleştirdiğimiz söylenemez. Gerçi “Harun Yahya Safsatası ve Evrim Gerçeği” gibi çok ilgi çeken kitaplar da yayınladık. Bu kitap, başta Jeoloji Mühendisleri Odası ve Türk Tabipleri Birliği olmak üzere bazı kurum ve kişilerin toplu alımlarıyla 10.000 adet dağıtıldı; devamı da gelecek. Yine Cemal Yıldırım’ın “Bilimin Öncüleri” ve Ahmet Doğan’ın “Matematik Yaramazdır” adlı kitapları kısa sürede tükenen ve ikinci baskıları yapılan yayınlarımız oldu. Bütün bunlara karşın Bilim ve Gelecek Kitaplığı henüz etkin bir yayıncılık sürdürmüyor. Dolayısıyla atılım planımızın en önemli bölümü yayınevini etkinleştirmek olacak.

“Harun Yahya Safsatası ve Evrim Gerçeği” gibi “militan” kitaplar çıkarmaya devam edeceğiz; bunlar bizim varlık nedenimiz. Ama yeni yılla birlikte gerçekleşecek asıl projemiz: “50 Soruda…” dizisi. Temel bilimsel kuramlardan başlayıp sınırsızca devam edecek bir kitap dizisi. “50 Soruda Evrim Kuramı”, “50 Soruda Görelilik Kuramları”, “50 Soruda İnsanın Evrimi”, “50 Soruda Kuantum Kuramı”, “50 Soruda Aydınlanma” gibi…

Bilim ve Gelecek dergisinin okur kitlesi esas olarak üniversite öğrencisi ve üniversite mezunu meslek sahibi insanlardan oluşuyor. Lise öğrencilerine ve üniversite eğitimi görmemiş bilim sevdalılarına ulaşmakta başarılı değiliz. Derginin yayın çizgisiyle fazla oynamak istemiyoruz; çünkü o zaman bin bir zorlukla yarattığımız kulvarı yitirme tehlikesi belirebilir. Ama özellikle gençleri bilimsel düşünceyle tanıştırmak da göz ardı edilemeyecek bir görev. İşte “50 Soruda” kitap dizisi bu alana yönelecek. Esas olarak lise ve üniversite öğrencilerini hedefleyecek. Bilimin en temel konularındaki mevcut bilimsel bilgiyi popüler ve didaktik bir biçimde, soru-yanıt şeklinde veren kitaplar çıkacak bu dizide.

Bilimsel konuları herkesin (özellikle gençlerin) anlayabileceği biçimde aktarabilmek her babayiğidin harcı değil. Ele alınan konuyu popüler bir tarzda yazabilmek daha derin bir uzmanlığı, daha doğrusu hem uzman hem de yazar olmayı gerektiriyor. Diyebiliriz ki, ülkemizin -çoğu Bilim ve Gelecek’in de yazarı olan- bu nitelikteki tüm bilim yazarlarını kapsayacaktır bu proje. Şu anda dizinin ilk 12 kitabının konusu ve yazarları belirlenmiş durumda ve kitaplar yazılıyor. Gelecek sayımızda (Ocak 2010) bu ilk 12 kitabı ilan edeceğiz, diziye ilişkin daha geniş bilgi vereceğiz ve Ocak ayı ile birlikte kitapları çıkarmaya başlayacağız.

“50 Soruda” projesine büyük önem veriyoruz. Toplu satışı için de yeni ve farklı kanallar düşüneceğiz. “50 Soruda” dizisi birkaç yıl içinde ülkemiz gençliğine bir “Bilim Kütüphanesi” kazandıracaktır. Okurlarımızın bu konudaki önerilerini de bekliyoruz.

 

İnternet aboneliği kampanyası

Bilim ve Gelecek dergisi 7,5 TL, yıllık aboneliği ise 75 TL. Ülkemiz koşullarında bu tutarı herkesin ödeyemeyeceğini biliyoruz. Özellikle hiçbir maddi gelirleri bulunmayan genç okurlarımız dergimizi bu nedenle istedikleri halde takip edemiyorlar. Fakat bizim de içinde bulunduğumuz koşullar dergiyi bu tutarın altında yayınlamaya elvermiyor. Öte yandan yurtdışında ve taşra illerde bulunan okurlarımız dergiye ulaşmakta zorlanıyorlar. Bu sorunlara çözüm getirmek amacıyla “internet aboneliği” sistemi geliştirdik.

Bilim ve Gelecek artık dijital ortamda izlenebilecek. İsteyen her okurumuz, dergiye internet üzerinden “e-abone” olabilecek. Her ayın ilk gününden itibaren www.bilimvegelecek.com.tr adresinden dergi sayılarını ister basılı sayfa formatında, isterse düz metin olarak okuyabilecek. Özellikle öğrenci okurlarımızın ilgi göstereceğini düşünerek, e-abonelik fiyatını makul tutmaya çalıştık. Altı aylık e-abonelik ücretini 10 TL, bir yıllık ise 20 TL olarak belirledik. E-abonelerimiz, abonelikleri boyunca, sadece abone oldukları süre içinde yayımladığımız dergilerden değil, yayımladığımız bütün sayıları içiren arşivimizden de yararlanabilecekler. Tabii bu hizmeti verebilmemiz için, dergimizin bütün sayılarının sitemize eksiksiz biçimde ve uygun formatla yüklenmesinin gerektiğini; bir kısım sayımızın şimdilik erişilebilir durumda olmadığını belirtmeliyiz. Eski sayılarımızın tamamını en geç Ocak 2010’da sitemize yüklemiş olmayı hedefliyoruz. Dergimizi basılı olarak edinen normal abonelerimizi aynı zamanda e-abonemiz sayacağız. Dergi abonelerimiz, abonelikleri boyunca dijital dergi arşivimizden yararlanabilecekler. Bunun dışında isteyen okurlarımız 2 TL ödeyerek, herhangi bir dergi sayısını dijital olarak edinebilecekler.

E-abonelik ve dijital dergi okurluğu ile ilgili soruları olan okurlarımız bize 0216.349 71 72 ve 0216.345 26 14 numaralarından ulaşabilirler. www.bilimvegelecek.com.tr adresinde, nasıl e-abone olacağınız ve ödemeyi nasıl yapacağınıza ilişkin ayrıntılı bilgiyi bulacaksınız.

Tüm okurlarımızı dergiye e-abone olmaya ve e-abone bulmaya çağırıyoruz.

 

Kitapevi

Kadıköy’de taşındığımız yeni büronun salonunu bir kitapevine dönüştürüyoruz. Bu kitapevinde ülkemizde çıkan tüm bilim kitaplarını satışa sunacağız. Öte yandan başta bilim dergileri olmak üzere ciddi teorik dergilerin arşivlerine de ulaşabileceğiniz bir bölümümüz olacak. Bu bölümde satış yapılmayacak, ama araştırmacılara açılacak.

Kısacası Kadıköy bir bilim kitapevine, bir bilim yuvasına kavuşuyor. Bu kitapevinde imza günleri ve sohbet toplantıları da düzenlemeyi düşünüyoruz. Bilim ve Gelecek Kitapevi’nin Ocak ayında açılışı yapılacak ve çalışmaya başlayacak. Öte yandan İstanbul dışındaki okurlarımıza da hizmet sunabilmek için bir “Kitap Kulübü” projesi üzerinde de çalışıyoruz.

 

Örümcek ağlarına karşı Aydınlanma Ağı: Etkin temsilcilikler

2009 Darwin Yılı’nda yurt çapında gerçekleştirilen etkinlikler bize bir esin kaynağı oldu. Sadece büyük kentlerde değil, Türkiye’nin tüm illerinde bilimsel etkinliklerde bulunmak isteyen, bilimsel düşünceyi yaygınlaştırmaya çalışan, köktenci bir Aydınlanmayı hedefleyen ilerici çevreler mevcut. Büyük kentlere oranla çok daha zor koşullarda, iktidar olanağına sahip gericiliğin yoğun baskısı altında ve çeşitli olanaksızlıklar içinde mücadelelerini sürdürüyorlar. Bir ilerici sendika veya meslek örgütünde, bir üniversite kulübünde, bir dergi veya kitapevi çevresinde bir araya geliyorlar. Çok değerli etkinlikler de düzenliyorlar.

Bu çevreler Bilim ve Gelecek’in doğal tabanıdır. İçlerinde dergimizi bilen, okuyan, hatta abone olan mutlaka birkaç kişi var. Şimdiye kadar, Türkiye’nin aydınlık yüzünü temsil eden bu çevrelerle yeteri kadar temas içinde bulunduğumuz söylenemez; ciddi bir hatamızdır bu. Oysa hem onların Bilim ve Gelecek’in çevresindeki bilim insanlarına ihtiyaçları var, hem de Bilim ve Gelecek’in ve çevresindeki aydınların onların dinamizmine. Yayın hayatına başlarken, bilim insanları ve aydınlar ile halk önderleri arasında bir “bilim köprüsü” olma hedefimizi ilan etmiş ve bunun en önemli işlevimiz olduğunu vurgulamıştık. Şimdi bu hedef için ciddi adımlar atmanın zamanıdır.

Bu “köprü”nün somut ifadesi etkin temsilciliklerdir. Anadolu’nun ve Trakya’nın mümkün olan her ilinde, her üniversitede ve büyük kentlerin -aslında her biri ayrı bir kent olan- kenar semtlerinde Bilim ve Gelecek Temsilcileri ağı kurmayı amaçlıyoruz. Bu ağı adım adım oluşturacağız.

Yeni dönemde atmayı düşündüğümüz adımların belki de en önemli parçası budur: Yurt çapında bir Aydınlanma Ağı. Örümcek ağlarına karşı Aydınlanma Ağı! Bilim ve Gelecek temsilcisi olmak isteyen okurlarımızı bizimle ilişkiye geçmeye çağırıyoruz.

Bilim ve Gelecek’in “ergenlik dönemi planı”nın unsurları kabaca bunlar. Bilim ve Gelecek, bilimin toplumsallaşmasının, emekçi aydınlanmasının ve karşılıksız (metalaştırılmamış) emeğin odağı olmayı sürdürecek. Kendini geliştirerek, yeni boyutlar katarak ve yeni kanallar açarak…

Dostlukla kalın…