Ana sayfa 70. Sayı evrimteorisi.org’dan kampanya

evrimteorisi.org’dan kampanya

Aydökümü

134
PAYLAŞ

Sonuna yaklaştığımız Darwin Yılı evrim kuramının yoğun olarak tartışıldığı bir yıl oldu. Evrime ve bilime yönelik saldırılar da yoğunlaştı, bilimsel düşüncenin toplumsallaştırılmasına yönelik çabalar da. Sonuç olarak Türkiye toplumunun evrim kuramının değerine ilişkin biraz daha bilinçlendiğini söyleyebiliriz. Bu yıl özel önem verdiğimiz evrim dosyaları dergimizin en fazla ilgi çeken sayılarıydı. Bilim ve Gelecek Kitaplığı’ndan çıkan “Harun Yahya Safsatası ve Evrim Gerçeği” adlı kitap da yayınevimizin tartışmasız en çok satan ve ilgi gören çalışmasıydı. Bu durum devam da ediyor. Söz konusu kitabın bir kampanya biçiminde toplu satışları da dost kurumlar ve kişiler tarafından örgütleniyor. evrimteorisi.org internet sitesi de bu dost kurumlardan biri. Bu sayının “Aydökümü” bölümünü sitenin üyelerine ve okurlarına yönelik çağrısına ayırmak istedik. Aşağıda bu metni okuyacaksınız.

 

***

 

Son yıllarda ülkemizde faaliyet gösteren bazı bilim karşıtı yapılanmaların yoğun uğraşları sonucu halkımızda evrim teorisine karşı negatif önyargı belirdiği bir gerçektir. Bu süreçte Evrim’in geçerliliğini kabul etmek tanrıtanımazlıkla özdeş tutulmaya ve bilimsel bilgiyi kabul etmek -adeta- tabu sayılmaya başlanmıştır. Bu durum toplum ile bilimin arasının her geçen gün daha fazla açılmasına yol açmıştır. Medya ve yöneticilerini dilediği gibi kullanabilen, nereden ve ne kadar maddi destek aldığı bilinmeyen bu yapılanmalar kendi ideolojileri doğrultusunda halkı yanıltmak adına ellerinden geleni yapmaktalar.

Bu oluşumlar, bilimsel bilgiyi dışlamak suretiyle soru sormayan, kabul görmüşü sorgulamayan, bilimsel metodolojiyi algılayamadığı için yanılgılar içinde çırpınan ve sonuç olarak da kolayca kandırılabilen bir toplum yarattılar; akademik çevrelerce muhatap kabul edilmedikleri için savlarını ve bilim dışı iddialarını yaymakta da zorlanmadılar.

Biz evrimteorisi.org yönetimi olarak bu durumun bilinciyle kendi bünyemizde bir kitap kampanyası düzenledik. Genç zihinlerin bilimsel bilgiyi nasıl işlemeleri gerektiğini öğrenmelerinde en temel rolü üstlenen öğretmenlerimize evrim teorisinin bilimselliğini ve evrim yanlı davranmanın inançsızlık anlamına gelmediğini anlatmanın bir sorumluluk olduğu düşüncesiyle düzenlediğimiz kampanyada, rasgele belirlenen 100 biyoloji öğretmenine birer “Harun Yahya Safsatası ve Evrim Gerçeği” kitabı armağan etmeyi amaçladık. Evrim teorisinin en yetkin kalemlerden aktarılmasının, öğretmenlerimizin öğrencilerine teoriyi anlatırken daha özenli davranmaları gerektiğini anımsatacağını düşünüyoruz.

evrimteorisi.org olarak bu kampanyayı üyelerimizin bağışlarıyla gerçekleştirdik. Kampanyamıza katılmak isteyen tüm bilim yanlılarını, sevdiklerine ve yakınlarına “Harun Yahya Safsatası ve Evrim Gerçeği” adlı kitabı hediye etmeye davet ediyoruz. Bu amaçla edinilecek her kitap, toplumun bağnaz karanlığa tuttuğu bir fener olacaktır.

İnsanlığın huzurlu geleceği hepimizin ortak arzusudur. Ona giden yolu umursamak zorundayız…

Kampanyanın yürütülmesinde emeği geçen tüm Bilim ve Gelecek dergisi çalışanlarına içten teşekkürlerimizi sunarız.

(Kampanya dahilinde yayıneviyle yaptığımız anlaşma gereği toplu alımlarda adet üzerinden fiyat indirimi söz konusudur. Kampanyamıza bireysel olarak katılmak istiyorsanız lütfen yayıneviyle veya bizimle temasa geçiniz.)

evrimteorisi.org yönetimi

 

***

 

evrimteorisi.org sitesi yöneticilerine teşekkürlerimizi iletiyor, tüm okurlarımızı “Harun Yahya Safsatası ve Evrim Gerçeği” kitabının yaygınlaştırılması için çaba sarf etmeye çağırıyoruz. Önümüz yılbaşı. Sevdiklerimize, arkadaşlarımıza küçük hediyeler alacağız. Bu kitap güzel ve değerli bir hediye olmaz mıydı?

Dostlukla kalın…