Ana Sayfa 70. Sayı Sigaralar çok sayıda patojen bakteri içeriyor

Sigaralar çok sayıda patojen bakteri içeriyor

Bilim Gündemi

524

Maryland School of Public Health Üniversitesi’nden bir araştırma ekibinin yaptığı çalışmada,  sigaralarda içlerinde insan sağlığına oldukça zararlı türlerin de olduğu, çok fazla sayıda bakteri türünün bulunduğu ortaya çıkarıldı. Araştırma ekibi bu çalışmanın, sigaranın pasif içiciler ve sigara tiryakileri için potansiyel patojenik mikropların direkt kaynağı olduğunu gösteren ilk çalışma olduğunu belirttiler.

Araştırma ekibinin lideri olan Maryland School of Public Health Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Amy R. Sapkota, düşündükleri gibi sigara içinde çok fazla sayıda bakteri bulduklarını ama insan sağlığına zararlı bu kadar çeşitlilikte ve fazla sayıda patojen bakteriyi bulabileceklerini tahmin etmediklerini belirtiyor.

Araştırma ekibi, bu bakterilerin sigara içilmesi sırasında ortaya çıkan yüksek ısı ve dumanlı ortamda bile yaşayabileceklerini, dolayısıyla patojen olan bu bakterilerin sigara kullananlarda ve pasif içicilerde akut enfeksiyonlara ve kronik hastalıklara sebep olacağını belirtiyor. Dünya genelinde 1 milyardan fazla insanın sigara kullandığı düşünüldüğünde, sigaralarda bulunan patojen bakteriler hakkında daha fazla şey bilmenin önemi artıyor.

Daha önceki çalışmalarda, araştırmacılar sigara tütününden küçük parçalar alıp özel bakteri besiyerlerine yerleştiriyorlardı ve bu besiyerlerde büyüyen bakterileri sayı ve çeşit olarak belirleyebiliyorlardı. Sapkota ve ekibi tarafından gerçekleştirilen bu çalışmada ise test edilen sigaralarda bulunan toplam bakteriyel genetik materyalini bulmak için daha bütünsel bir yöntem olan DNA mikroarray yöntemi kullanıldı. Bakteri türlerinin genetik materyalleri birbirinden farklı olduğu için, bu yöntemle farklı türdeki bakterileri ayırt etmek mümkün oldu.

Bu çalışmayla birlikte;

– Ticari olarak satılan tütün ürünlerinin toprak bakterilerinden patojen bakterilere kadar geniş çeşitlilikte bakteri türleri içerdiği;

– Sigarada bulunan kimyasal sayısı kadar bakteri türünün olabileceği;

– Her bir sigarada yüzlerce farklı türde bakteri olduğu ve daha detaylı araştırmalar yapıldığı takdirde bu sayının çok daha artabileceği;

– Test edilen tüm sigaralarda insan sağlığına zararlı bakterilerin olduğu ve bu bakteriler arasında Acinetobacter (akciğer ve kan enfeksiyonlarıyla bağlantılı), Bacillus (bazı türleri besin kaynaklı hastalıklar ve şarbonla bağlantılı), Burkholderia (bazı türleri solunum yolu enfeksiyonlarıyla bağlantılı), Clostridium (besin kaynaklı hastalıklar ve akciğer hastalıklarıyla bağlantılı), Klebsiella ( akciğer, kan ve diğer birçok farklı enfeksiyonlarla bağlantılı) ve Pseudomonas aeruginosa (ABD’de hastanelerden bulaşan enfeksiyonaların yüzde 10’undan sorumlu) gibi insan sağlığına oldukça zararlı bakterilerin olduğu ortaya çıkarıldı.

Sigara kullanıcılarının solunum yollarında fazla sayıda patojen bakterinin olduğu bilinmektedir. Yapılan bu çalışmada, bakterilerin sigara yoluyla solunum sistemine yerleşebileceği gösteriliyor; fakat sigara içmenin başta solunum sistemi ve civarında olmak üzere doğal bağışıklık sistemini güçsüzleştirdiği bu nedenle solunum yollarında bulunan bakterilerin çevre kaynaklı olabileceği de belirtiliyor.

Sapkota ve ekibi, bir sonraki çalışmalarının sigaralarda keşfettikleri bakterilerin tütün kaynaklı hastalıklardaki olası rollerinin belirlenmesi olacağını söylüyorlar. Örneğin sigara tütününde bulunan bakteriler sigara içicilerinin solunum sistemlerine yerleşip büyüyebiliyorlar mı?

(Kaynak: Amy R. Sapkota, Sibel Berger, and Timothy M. Vogel; Human Pathogens Abundant in the Bacterial Metagenome of Cigarettes, Environmental Health Perspectives, 2009; DOI: 10.1289/ehp.0901201.)

Önceki İçerikLiberal-Muhafazakâr ittifakın kökenleri
Sonraki İçerikBilinen en soğukkanlı memeli, nesli tükenmiş bir keçi: Myotragus balearicus