Ana Sayfa 74. Sayı Dinozorlar düşünüldüğünden daha yaşlılar

Dinozorlar düşünüldüğünden daha yaşlılar

Bilim Gündemi

343

Nature dergisinin bir sonraki sayısında yer alacak olan bir araştırmada, dinozorların tarihini yeniden yazabilecek yeni bir dinozorun keşfi bildiriliyor.

Yeni bir tür olan Asilisaurus kongwe’ye ait fosil kalıntıları, bilinen en eski dinozorların ortaya çıkmasından yaklaşık 10 milyon yıl önceye, yani yaklaşık olarak 240 milyon yıl önceye ait.

Dinozor tarihini yeniden şekillendirmekten başka,  Asilisaurus türü, dinozorların evrimine yeni bir ışık tutuyor. Araştırmacılar, dinozorların ve akrabalarının sadece etçil olmadıklarını, beslenmelerinde bitkilerin de bulunduğuna inandıklarını belirtiyorlar.

Bu yeni bulunan tür yaklaşık olarak büyük bir köpeğin boyutlarına sahip. Gagaya benzer çeneye ve üç köşeli dişlere sahip bu hayvanın daha çok bitkilerden oluşan bir diyete sahip olduğu ve hem otçul hem de etçil olduğu öne sürülüyor.

Asilisaurus, Silesaur isimli grubun üyesi. Bu grup, birçok karakteristik dinozor özelliğini barındırsa da tüm dinozorların paylaştığı kilit bazı özelliklere sahip değil. Dinozorlarla olan akrabalık derecesi, hemen hemen insanlar ile şempanzeler arasındaki yakınlığa benziyor.

Kaynak 

21.03.2010 tarihinde http://news.discovery.com/dinosaurs/dinosaurs-relative-timeline.html

Önceki İçerikErken Cumhuriyet döneminde Evrim’e farklı bir yaklaşım: Darwin mi Mevlâna mı?
Sonraki İçerikDemokritos’un atomundan Einstein’ın göreli evrenine yolculuk