Ana Sayfa 76. Sayı Ütopyalar Toplantısı başlıyor

Ütopyalar Toplantısı başlıyor

19

Her yıl Bilim ve Gelecek dergisi tarafından düzenlenen Ütopyalar Toplantısı, 21-27 Haziran tarihleri arasında Karaburun’da yapılıyor. Toplantının ana konusu: “Yeniden Ütopya”. 21 Haziran Pazartesi günkü kayıt ve açılış kokteylinden sonra 22’sinde “Karaburunlular Konuşuyor”, 23’ünde “Türkiye Yakın Tarihini Tartışıyor” adı altında tartışmalar yapılacak. Sonraki günler ise ana konuya ayrılacak. Alâeddin Şenel, Yücel Çağlar, Bilge Umar, Sarper Özsan, Rennan Pekünlü, Engin Berber, Cahit Özgür, Fatih Yaşlı, Melih Baş, Ömer Tuncer, Sadık Usta sunuş yapacak isimlerden bazıları. Akşamları ise dinletiler ve film gösterileri olacak. Karaburun’un eşsiz doğası eşliğinde, Bilim ve Gelecek yazarlarıyla birlikte hem entelektüel bir çalışma hem de küçük bir tatil yapmak isteyen okurlarımızı, dostlarımızı 17. Ütopyalar Toplantısı’na katılmaya çağırıyoruz. Dergimizin 5. sayfasında ayrıntılı bilgiyi bulabilirsiniz.

Bu yıl toplantının yanı sıra bir de Gençlik Kampı düzenliyoruz. Bilim ve Gelecek’in genç okurları çadırlarını alıp gelecekler, kendi kazanlarını kaynatacaklar. Böylece en aza indirilmiş bir masrafla bu etkinliğe katılma fırsatı bulacaklar. Gençler hem toplantıya katılacak hem de kendi özel programlarını yürütecekler. Genç okurlarımıza duyurulur.

***

“50 Soruda” dizimizin üçüncü kitabı “50 Soruda Görelilik Kuramları” çıktı. Boğaziçi Üniversitesi Fizik Bölümü öğretim üyesi İbrahim Semiz’in kendine özgü esprili üslubuyla kaleme aldığı kitap oldukça zor bir konuyu herkesin anlayabileceği bir dille açıklıyor. Kütüphanelerde mutlaka bulunması gereken bu kitabı tüm bilim okurlarına öneriyoruz. Dizinin bu yıl için duyurulan diğer 10 kitabı da hazırlanıyor. “50 Soruda” dizisine abonelik kampanyası da sürüyor. Bu kampanyaya katılım, dizinin yaşamını garanti altına almak açısından son derece önemli.

***

Elinizdeki sayının iki ağırlıklı konusu var. Alp Hamuroğlu’nun kaleme aldığı “Endülüs” yazısı, uygarlığın öncülüğünün nasıl değişken olduğunun çok güzel bir örneğini sunuyor. Avrupa halkları karanlıklar içinde yaşarken, o dönem büyük insanlık yürüyüşünün başını çeken İslam uygarlığının en özgün biçimi, İspanya’dan Avrupa’ya giriş yapıyor. Yüzyıllar süren Endülüs devletinin, Hıristiyan aristokrasisi tarafından büyük bir soykırım ve katliamla Avrupa’dan sürülmesine karşın, daha sonraları gündeme gelecek olan Rönesans’a nasıl katkı yaptığını bu dosyada okuyacaksınız.

İkinci ağırlıklı dosya, eşeyli üremenin (seksin) evrim sürecindeki rolünü inceliyor. Jerry A. Coyne’un son kitabından çevirdiğimiz dosya şu sorulara yanıt arıyor: Aşırı süslü özellikler ve sadece bir cinsiyette görülen ilginç davranışlar evrim kuramına aykırı mı? Erkekler arası rekabet ve dişilerin eş tercihi nasıl evrimleşti? Eşeyli üreme de nereden çıktı? Erkek ve dişinin farklı çiftleşme stratejileri. Neden hep dişi seçiyor? Dişi aslında neyi seçiyor ve nasıl seçiyor? İlgi ile okunacağını düşünüyoruz.

***

Ankara Üniversitesi DTCF Dilbilim Bölümü kurucusu emekli öğretim üyelerinden
değerli bilim insanı Prof. Dr. Doğan Aksan’ı 12 Mayıs günü kaybettik. Türkiye dilbilim ve edebiyat camiasının, hepimizin başı sağ olsun.

Dostlukla kalın…

Önceki İçerik‘Kültürdönüşümü’ ve değişik sonuçları
Sonraki İçerikKolombiya’da yeni bir primat türü