Ana Sayfa 80. Sayı “Baha Okar’a özgürlük!” kampanyası

“Baha Okar’a özgürlük!” kampanyası

11

Bilim ve Gelecek dergisinin idari işlerini yürüten, aynı zamanda editörlüğünü yapan Baha Okar arkadaşımız, 21 Eylül sabahı 04.00’de Emniyet güçleri tarafından evi basılarak gözaltına alındı ve 25 Eylül sabahı da tutuklanarak cezaevine gönderildi. “Parantez” köşemizde ayrıntılarını yazdığımız yalan ve iftiralarla gerçekleşti bu tutuklama. Baha Okar, bir yandan Devrimci Karargâh’a, bir yandan Ergenekon’a, diğer yandan PKK’ya bağlanmaya çalışılıyor. At atabildiğin kadar!
Oysa sevgili arkadaşımız Baha Okar bilinmedik bir kişi değil. Bilim ve Gelecek dergisinin neredeyse çıkışından bugüne dek çalışanı. Derginin önce teknik ve grafik işlerini, sonra bütün idari işlerini ve ek olarak editörlüğünü yaptı. Dergimizin birçok dosyasında, makalesinde ve sürekli bölümünde imzası var. Bilim ve Gelecek’in okurları ve yazarları tarafından bilinen, olumlu insani nitelikleriyle çok sevilen, ülkemizin bilim ve yayıncılık camiasının tanıdığı bir şahsiyet. Yeri yurdu, yaptığı ettiği, yazdığı çizdiği ortada olan bir kişi. Bu kadar illegal örgütün üyeliğini, hem de kimseye çaktırmadan nasıl becerdi, hayret! Tabi aslında bunu beceren Baha değil, bu iddiaları öne süren veya ciddiye alan bildik savcıların beyinleri!
Bilim ve Gelecek çalışanları ve temsilcileri olarak “Baha Okar’a özgürlük” adıyla bir kampanya başlatacağız. Kampanyayı hem dergimiz hem de hazırlayacağımız bir internet sitesi aracılığıyla yürüteceğiz. Bir imza kampanyası açacağız. Ayrıca davayı yakından takip edip tüm gelişmeleri dergimizden ve sitemizden duyuracağız. Bilim ve Gelecek’in bundan sonraki her sayısında bir “Baha Okar’a Özgürlük” bölümü olacak ve burada kampanyanın süzülmüş bilgileri ve sonuçları verilecek. İmza kampanyası ve bu iş için hazırlayacağımız internet sitesiyle ilgili bilgileri okurlarımıza internet kanalıyla duyuracağız. Baha Okar serbest kalana kadar Bilim ve Gelecek çalışanlarının ve temsilcilerinin en önemli işi bu kampanyayı yürütmek olacaktır. Dergimiz okur ve yazarlarının, Türkiye’nin tüm duyarlı insanlarının bu konudaki desteklerini esirgemeyeceklerine güvenimiz tamdır.

***

Bilim kurslarımız İstanbul ve Ankara’da başlıyor. Geçtiğimiz sayı ilan ettiğimiz Ekim ayı kursları büyük ilgi görüyor. Kayıtlar hemen hemen doldu. Bu sayımızda Kasım ayı kurslarını da ilan ettik (s.5-6). İstanbul’da 6-7 Kasım’da İbrahim Semiz, bu kez Genel Görelilik Kuramını anlatacak. 27-28 Kasım’da ise Metin Özbek “İnsanın Evrimi” kursunu verecek. Ankara’da ise 27-28 Kasım’da Ergi Deniz Özsoy’un “Evrim Kuramı” kursu verilecek.

Dergimiz baskıya girerken iki acı haber aldık. Dergimizin grafik işlerini yapan Deniz Akkol’un annesi bir süredir yakalandığı kansere yenik düşerek hayatını kaybetti. Deniz arkadaşımızın ve yakınlarının acısını paylaşıyor, başsağlığı diliyoruz. İzmirli dostumuz Ali İhsan Korur ağabeyimizin de yaşama veda ettiğini öğrendik. Eşi Berrin Eskiizmirliler’e ve yakınlarına başsağlığı diliyoruz.

Dostlukla kalın…

Önceki İçerikÖlü aydınlar ülkesi
Sonraki İçerik‘Korku İmparatorluğu’nun ‘bilimsel’ temeli!