Ana Sayfa 87. Sayı Giordano Bruno’yu yakılırken gösteren bir eskiz Roma Devlet Arşivi’nde ortaya çıktı

Giordano Bruno’yu yakılırken gösteren bir eskiz Roma Devlet Arşivi’nde ortaya çıktı

Bilim Gündemi

158

Engizisyon mahkemesinin kararı ile 17 Şubat 1600’de Roma’da yakılarak öldürülen felsefeci Giordano Bruno’yu alevler arasında yanarken yansıtan bir belge Roma Devlet Arşivi’nde ortaya çıktı. Dönemin noteri Giuseppe De Angelis’in imzasını taşıyan eskiz, Bruno’yu Nona Tor cezaevinden yakıldığı Campo de Fiori’ye getirilişi sırasında yansıtırken, söz konusu belgenin Giordano Bruno’ya ait ilk görsel malzeme olduğu vurgulandı.

De Angelis imzalı eskizde felsefeci Bruno’nun uzun bir tunik giydiği ve arkada tuttuğu ellerinin bir direğe bağlandığı belirtildi. Bruno’nun yüzünde bir miktar sakal olduğu ve gözlerinde tehditkâr ve boyun eğmeyen bir ifadenin dikkat çektiği aktarıldı.

Engizisyona karşı geldiği gerekçesiyle yakılarak öldürülen Giordano Bruno’yu gösteren bu değerli belgeyi 15 Mayıs’ta başkentte açılacak Caravaggio sergisi nedeniyle Roma Devlet Arşivi’nde bazı tarihi belgelerin restorasyonunu yürüten Michele Di Sivo ve Orietta Verdi adlı araştırmacılar ortaya çıkardı. Eskizin yanında 1 Ocak – 31 Mart 1600 günleri arasında süregelen gelişmeler konusunda bilgi veren Latince kaleme alınmış değerli bir el yazmasının bulunduğu belirtildi. Eskizin çizeri noter De Angelis’in, Kardinal Giulio Antonio Santori ile birlikte Bruno’nun yakılmasına tanıklık ettiği aktarıldı.v

Önceki İçerikMinyatür mimari yapılar yolda DNA nanoyapıları
Sonraki İçerikTemiz su ve yakıt için tek bir kaynak