Ana Sayfa 87. Sayı İklimsel ve tarihsel olaylar arasında bir ilişki olabilir mi?

İklimsel ve tarihsel olaylar arasında bir ilişki olabilir mi?

Arkeo Haber

145

Bir grup arkeolog, klimatolog, coğrafyacı ve tarihçiden oluşan uluslararası bir ekibin Science dergisinde yayımlanan bir araştırması iklimsel olguların etkileri ile tarihsel olaylar arasındaki ilişkiye ışık tutuyor. Friburg Üniversitesi öğretim üyesi Willy Tegel ile İsviçre Federal Araştırma Enstitüsü WSL’den Ulf Buntgen’in koordinatörlüğünde yürütülen araştırmada ağaçların halkalarını inceleyen bilim insanları, Avrupa kıtasındaki iklimsel koşulların 2500 yıllık tarihini aydınlatmayı hedefledi.

Bazı iklimsel değişimlerin önemli tarihsel olaylarla kesiştiği gerçeğini ortaya koyan araştırmada Roma İmparatorluğu’nun yükselmeye başladığı MÖ 300 ve 200 yıllarında Avrupa’da tarımsal üretime olanak tanıyan sıcak ve nemli yaz mevsimlerinin yaşandığını ortaya koydu. MS 1000 ila 1200 yılları arasında yaşanan ortaçağda da Avrupa’nın benzer bir iklim tablosuna sahip olduğu anlaşıldı. Oysa MS 3. yüzyılda uzun süreli bir kuraklık döneminin barbarların akını ve kıtadaki siyasi çalkantılara eşlik ettiği anımsatılırken 1300’lerde Avrupa’yı etkisi altına alan soğuk hava dalgasının 1347’den itibaren bu kıtada yaşayan nüfusun yarısından çoğunun ölümüne neden olduğu öne sürüldü.

Araştırmacılar bu sonuca ağaç halkalarında gözlenen değişimleri karşılaştırarak ulaştılar. Araştırmada arkeolojik ören yerleri, tarihi yapılar, nehir ve bataklıklardan getirilen ahşap malzeme de geçmişteki iklimsel değişimleri kavramak amacıyla incelendi. Bu proje çerçevesinde Almanya, Fransa ve İtalya’dan getirilen 9 bin adet ahşap örnek ele alındı. (Kaynak: Civiltà, Mart 2011

Önceki İçerikOrtaçağdan 19. yüzyıla fantastik hayvanlar alemi
Sonraki İçerik“Tacuinum Etrusco”dan tarifler