Ana Sayfa Dergi Sayıları 89. Sayı İyi ki doğdun Otzi!..

İyi ki doğdun Otzi!..

Arkeo Haber

507
0
Buz adam Otzi’nin kafatası bilgisayar ortamında canlandırıldı.

Alp dağlarındaki bir buz kütlesinin altında 19 Eylül 2001’de bir grup dağcı tarafından keşfedilen Buz Adam Otzi, ikinci yaşamında 20. yaşına bastı. Alplerde Otztai adıyla anılan bölgede, soğuğun etkisiyle korunagelen bir durumda ortaya çıkarılan Otzi 5300 yıl önce dünyaya veda etmişti. Otzi’nin ölümünden sonraki yeni yaşamında kutlanan 20. yaş günü nedeniyle Bolzano’daki Alto Adige Arkeoloji Müzesi Otzi anısına bir sergi düzenledi. Bilim, sanat, enformasyon ve merak duygusunun harmanlandığı “Otzi 20” başlıklı sergi buz adamın hem geçmişine hem de geleceğine ışık tutuyor.

Otzi sergisindeki en önemli yenilik, modern teknolojilerin yardımıyla buz adamın üç boyutlu hazırlanan kafatası rekonstrüksiyonu. Otzi’nin anatomik özellikleri temel alınarak hazırlanan rekonstrüksiyonun mimarları ise daha önce aynı teknik yöntemle Neandertal adamın yüzünü canlandıran Alfons ve Adrie Kennis kardeşler. Kennislerin kafatası modelinde buz adamın orta boylu, zayıf, sakallı ve güneşten ötürü yanık tenli olduğu sanılıyor.

İnteraktif nitelikli Otzi sergisinde Buz Adam’ı konu alan belgeseller, konunun uzmanlarıyla yapılan söyleşiler de yer alıyor. Bolzano Çağdaş Sanat Müzesi adına çalışan Alman sanatçı Hans Winkler ise Otzi sergisi çerçevesinde açtığı ve Otzi’den esinlendiği “Otzi’nin Kaçışı” başlıklı işinde buz adamın ayak izlerini müze binasının yakın çevresinde asfalt üzerine taşıdı. Winkler’in “arkeolojik bir polisiye”ye gönderme yapan işi kendisini konuk eden müzeden kaçmayı deneyen bir Otzi’yle baş başa bırakıyor meraklılarını.

“Otzi 20” sergisi Ocak 2012’ye kadar ziyarete açık.

Alto Adige Arkeoloji Müzesi / www.oetzi20.it, www.iceman.it

Kaynak: Civiltà, Mayıs 2011

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz