Ana Sayfa 93. Sayı İstanbul kitap fuarındayız

İstanbul kitap fuarındayız

57

TÜYAP İstanbul Kitap Fuarı, 12-20 Kasım tarihleri arasında gerçekleşecek. Bilim ve Gelecek, kitapları ve dergileriyle fuardaki yerini alacak. 3. Salonda 606-C numaralı standımızda okurlarımız ve dostlarımızla buluşacağız. Özellikle “50 Soruda” dizisi kitaplarında fuara özel indirimler yapmayı planlıyoruz. Bilindiği gibi dizi 10 kitaba ulaştı. Bu ilk 10 kitap birlikte alındığında toplam fiyatı yüzde 40’a varan bir indirimle 100 TL olacak. Böylece okurlarımız 100 TL’ye küçük çaplı bir bilim kütüphanesine sahip olacaklar.

Fuar süresince standımızda yazarlarımızın imza günleri de olacak. 50 Soruda dizisi yazarlarından İbrahim Semiz, 50 Soruda Görelilik kitabını 13 Kasım Pazar günü 14.00-16.00 arasında, Deniz Şahin 50 Soruda Yaşamın Tarihi kitabını yine aynı gün 16.00-18.00 arasında imzalayacak. 19 Kasım Cumartesi günü ise Çağlar Sunay 50 Soruda Evren kitabını 14.00-16.00, Ahmet Doğan da Matematik Yaramazdır ve Devrimci Eğitim Şurası kitaplarını 16.00-18.00 arasında imzalayacak.

Öte yandan 19 Kasım’da saat 18.15-19.15 aralığında, Karadeniz Salonunda Bilim ve Gelecek olarak “Türkiye’de Bilim Yayıncılığı” konulu bir panel düzenliyoruz. Bilim ve Gelecek Kitaplığı Yayın Yönetmeni Nalân Mahsereci’nin yöneteceği panele, Cumhuriyet Gazetesi Bilim-Teknik Eki Yayın Yönetmeni Orhan Bursalı, ülkemizin önde gelen bilim yayıncılarından Raşit Gürdilek ve Bilim ve Gelecek Dergisi Yayın Yönetmeni Ender Helvacıoğlu konuşmacı olarak katılacaklar.

Tüm okurlarımızı standımıza, imza günlerimize ve panelimize bekliyoruz.

***

23 Ekim’de Van’da meydana gelen 7,2 büyüklüğündeki deprem ve yüzlerce yurttaşımızın can kaybı yüreklerimizi dağladı. Bir kez daha, bir deprem ülkesi olmamıza karşın, depreme ne kadar hazırlıksız olduğumuzu, birer toplu mezar haline gelen apartmanları, yardım konusundaki aksaklıkları gördük ve acımız katlandı. Hele hele depremin Kürt kökenli yurttaşlarımızın yaşadığı bölgede gerçekleşmesi karşısında sosyal medyada ve hatta televizyonlarda “Oh olsun” der gibi yayın yapan bazı kendini bilmezlerin iğrenç ırkçı söylemlerine isyan ettik.

Tüm okurlarımızı, Van halkının acılarını bir nebze de olsa hafifletmek için ellerinden ne gelirse yardım etmeye çağırıyoruz. İnanıyoruz ki, insanlık onuru, halkımızın dayanışma ruhu ve halkların kardeşliği, gerek iktidarın deprem olgusu karşısındaki umarsızlığının gerekse şoven yaklaşımların üstesinden gelecek ve yaşanan acıların tekrarını önleyecektir.

***

İdare Müdürümüz ve editörümüz Baha Okar’ın da tutuklu yargılandığı Düzmece Devrimci Karargâh davasının üçüncü duruşması 17 Kasım Perşembe günü Beşiktaş Adliyesi’nde görülecek. Duyarlı dostlarımızı duruşmaya çağırıyor, Baha’ya ve tüm tutuklulara özgürlük talebimizi yineliyoruz.

***

Dergimizin ve kitaplarımızın kapaklarını düzenleyen Atölye Kolektif çalışanları Deniz Akkol ve Murat Oğurlu arkadaşlarımız 30 Ekim günü hayatlarını birleştirdiler. Sevgili Deniz ve Murat’a mutluluklar diliyor, ama tam da kitap fuarı öncesi işler bu kadar yoğunken kendilerini balayına çıkmaktan men ediyoruz. “Balgünü” ile idare etsinler artık!

Dostlukla kalın…

Önceki İçerikAstroloji neden bilimsel değildir?
Sonraki İçerikReform, Almanya’da köylü savaşları ve Hıristiyanlığın Avrupa’daki bölünmesi