Ana Sayfa 97. Sayı Fareden file? Sadece 24 milyon nesil bekleyin…

Fareden file? Sadece 24 milyon nesil bekleyin…

56

Hazırlayan: Tuğçe Önür / İTÜ Moleküler Biyoloji ve Genetik Lisans Öğrencisi

Bilimciler büyük ölçekte evrimin ne kadar hızlı olabileceğini ilk kez ölçtü ve araştırmalar gösteriyor ki fare boyutundaki bir hayvanın fil boyutuna ulaşabilmesi 24 milyon nesil alıyor.

Ulusal Bilimler Akademisi Tutanaklarında (Proceedings of the National Academy of Sciences) yayınlanan araştırma 65 milyon yıl öncesinde dinozorların yok oluşlarından bu yana memelilerin boyutlarındaki artış ve azalışı açıklıyor.

Dr. Alistair Evans ve 20 kişilik biyolog ve paleontologdan oluşan ekip boyutsal azalma hızının büyüme hızından çok daha fazla olduğunu keşfetti. Çok büyük azalmalar sadece 100.000 nesil alıyor ve cüceliğin oluşmasına yol açıyor.

Dr. Evans, en son çalışmanın mikro evrime (bir tür içinde meydana gelen küçük değişikliklere) yönelik olduğunu bu yüzden de bu çalışmanın eşsiz olduğunu söyledi.

Ayrıca Dr. Evans, “Vücut büyüklüğündeki büyük değişikliklere odaklandık ve şunu söyleyebiliriz ki fareden file boyut değişimi (kütlesel değişim) 24 milyon nesil alır. Bu da çok uzun bir zaman dilimi. Tavşandan file boyut değişimi ise 10 milyon nesil alır.” diye ekledi.

Son 70 milyon yıl içinde çeşitli kıta ve okyanus havzalarından elde edilen örneklerle primat, balina ve filin de içinde bulunduğu 28 farklı grup memeli incelendi.

Boyutsal değişimin yıl olarak değil nesiller boyunca izlenmesi yaşam süresi farklı olan türlerin karşılaştırması için daha avantajlıdır.

Dr. Erich Fitzgerald, balina boyutundaki değişimin toprak memelilerine göre iki kat daha hızlı olduğunu söylüyor. Bunun da suda büyümenin daha kolay olmasından ve suyun ağırlığı taşımaya yardımcı olmasından kaynaklanabileceğini ekliyor.

Dr. Evans vücut büyüklüğündeki azalışın artıştan 10 kat daha hızlı olduğunu bulmalarının şaşırtıcı olduğunu vurguluyor. “Küçülme ve büyüme hızlarındaki büyük değişiklik hayret verici. Biz bu kadar hızlı olduğunu asla tahmin etmiyorduk” diyor.

Adada yaşayan Pigme mamut, cüce hipopotam ve hobbit insanı gibi bazı küçük hayvanlar boyutsal küçülmenin anlaşılmasında yardımcı oldu.

Dr. Evans “Eğer küçük boyuttaysanız daha az besine ihtiyaç duyarsınız ve daha hızlı çoğalırsınız. Bunlar küçük adalar için önemli avantajlar.” diyor.

Bu araştırma, bazı memelilerin gelişmesi ve daha fazla büyümesi ya da türlerin yok olma potansiyeli ve artış hızlarının yavaşlaması için uygun ortamların anlaşılmasını sağlayacak.

Kaynak:13.02.2012 tarihinde http://www.sciencedaily.com/releases/2012/01/120130171909.htm adresinden alınmıştır.

Önceki İçerikNesli tükenmiş insan genomunun tamamı fosilden deşifre edildi
Sonraki İçerikHücresel şalterler: RNA Dünyası’ndan ‘Modern’ Protein Dünyası’na