Ana Sayfa Dergi Sayıları 98. Sayı 19. Ütopyalar Toplantısı hazırlıkları başladı

19. Ütopyalar Toplantısı hazırlıkları başladı

63
0

19. Ütopyalar Toplantısı’nın hazırlıklarına başlıyoruz. Toplantı Temmuz’un ilk haftasında her zamanki gibi Karaburun’da yapılacak. İlk görüşmelerden toplantının ana konusuna ilişkin iki görüş öne çıktı. Birinci öneri Ateizm; ikincisi de son dönemde yoğunlaşan eğitim tartışmaları. Büyük olasılıkla bir haftalık program içinde güncellik taşıyan bu iki konuyu da ele alacağız.
Ateizm konusunu geniş çerçeveyle ele almayı, dinlerin kökeni ve gelişimi gibi tarihsel-teorik noktalardan dindar nesiller gibi güncel söylemlere dek tartışmayı hedefliyoruz. Sanıyoruz, çok sayıda araştırmacının ilgisini çekecektir ve ilginç sunuşlar ortaya çıkacaktır. Toplantının ülkemizdeki eğitim sorunlarını ele alan bölümünü ise Ortaklar Öğretmen Okullular (Adabelen) Derneği ve Yeni Kuşak Köy Enstitüleri Derneği ile birlikte düzenleyeceğiz. Bu bölümün geniş katılımlı ve yoğun tartışmalı geçeceği ve eğitim-öğretim sorunlarının bütün boyutlarıyla ele alınacağı şimdiden belli.
Ütopyalar Toplantısı’nın ayrıntılı programı önümüzdeki iki ay içinde şekillenecek. Sunuş yapmak isteyenlerin şimdiden dergi merkezimize başvurmalarını rica ediyoruz. Mayıs sayımızda toplantının içeriği ve gündemi konusunda daha ayrıntılı bilgi vereceğiz.
Öte yandan, toplantı bünyesinde artık gelenekselleşmiş Gençlik Kampı da düzenlenecek. Bu kampa önem veriyoruz, çünkü 19.’su düzenlenen Ütopyalar’ın müdavimleri doğal olarak yaşlanmaya başladı! Toplantıya bir gençlik aşısı yapılması zorunlu. Kısacası gerek dostlarımıza gerekse genç arkadaşlarımıza şimdiden bireysel programlarını Temmuz’un ilk haftasını bu toplantıya ayıracak biçimde yapmayı öneriyoruz. Karaburun’un güzelim doğasında, dostlar arasında entelektüel bir tatil iyi gelecektir herkese…

***

Düzmece Devrimci Karargâh Davasının yeni duruşması 30 Nisan günü Beşiktaş Adliyesi’nde yapılacak. Aralarında dergimizin editörü ve idare müdürü Baha Okar’ın da bulunduğu tutukluların hayatlarına tam 1,5 yıldır el konulmuş durumda. Defalarca yazdığımız için bu düzmece davada yaşanan hukuksuzluklara ve haksızlıklara bir kez daha değinmek istemiyoruz. Dergimizin okur ve yazarlarını, duyarlı tüm insanları bu haksızlığın son bulması için omuz vermeye çağırıyoruz.
İzmir Kitap Fuarı 14-22 Nisan tarihleri arasında düzenleniyor. Bilim ve Gelecek, dergileri ve kitapları ile birlikte fuarda yerini alacak. İzmirli dostlarımızı ve okurlarımızı standımıza bekliyoruz.
Özellikle cezaevlerindeki okurlarımızdan Dünya Kadınlar Günü ve Newroz dolayısıyla kutlama kartları aldık. Bu iki simge günü çok daha özgür ortamlarda kutlamanın özlemi ve kararlılığıyla hepsine tek tek teşekkür ediyoruz.
Dostlukla kalın…