Ana Sayfa 100. Sayı Hacettepe Üniversitesi Evrimsel Biyoloji Öğrenci Kongresi yapıldı

Hacettepe Üniversitesi Evrimsel Biyoloji Öğrenci Kongresi yapıldı

Forum

1111


Hacettepe Üniversitesi Biyoloji Topluluğu tarafından gerçekleştirilen ve bu yıl ikincisi düzenlenen “Evrimsel Biyoloji Öğrenci Kongresi” sona erdi.
Kongremiz öğrenciler tarafından düzenlenip sunulduğundan bizler için eşsiz bir deneyim iken Türkiye’de bu bağlamda gerçekleştirilen ilk kongrelerden biri niteliğindedir.
Bu yılki kongremizin ana başlığı “İnsan Evrimi” idi. Bu başlık altında şu sunumlar yapıldı:
– İnsansı fosiller (Mert Doğan, Fatma Kübra Erbay, Pınar Kavak, Elif Kayan, Ece Köken).
– İnsan: eksik şempanze (Nazlı Ayan, Bengisu Gelmez, Ezgi Karaesmen).
– Beynin evrimi (Gülşah Becerikli, Pınar Güler, Özge Nur Kanat, Can Koşukçu, Eda Öğüt, Cansu Pirim, Deniz Zengin).
– Afrika’dan çıkış ve diğer türlerle karışım (Damla Aygün, Nazlı Ayhan, Burcu Daşer, Altay Koyaş, Özzge Sezer, Onur Uluar, Bedri Okan Yarman).
– İnsan toplumlarının akrabalığı (Özge Düzgün, Gülçin Günal).
– Neolitik çağdan günümüze insan genomunun evrimi (Güniz Aşutlu, Özge Selin Batur, Cihan Değirmenci, Duru Sancar, Başak Şentürk, Murat Yolu).
– Eski ve modern hastalıklara evrimsel bakış (Bircan Çoban, Gökhan Gizem Dinç, Ayşegül Erdem, Nazlı Eskici, Gökçe Kırca, Seda Ön, Ahmet Cemil Özturhan, Şebnem Şahin, Kenan Can Tok, İlknur Çoban).
– Akdeniz havzasında vektör kum sineklerinin dispersiyonu ve türleşmesi üzerine hipotezler (Prof. Dr. Bülent Alten).
Kongre kapsamında ayrıca “Sosyobiyolojinin kritiği” konulu bir panel düzenlendi. Panelin konuşmacıları Prof. Dr. Suavi Aydın, Metin Sarfati, Prof. Dr. Hüseyin Özel, Doç. Dr. Ergi D. Özsoy’du.
Kongremizin ayrıntılı içeriğini sizlere ulaştırabilmek adına kitap haline getirmeye başladık. Geçen yılki kongre kitabımızın basımı ise tamamlandı edinmenizi tavsiye ederiz: “Evrimsel Biyoloji Yazıları” Seneye üçüncüsünü düzenlemek üzere hazırlıklara başladığımız kongremizin ana başlığı ise “Türleşme” olacak. Hepinizi bekleriz.

Önceki İçerikİntihal suçu işleyen Milli Eğitim Bakanı olur mu?
Sonraki İçerikMatematik ve insan üzerine bir araştırma