Ana Sayfa 110. Sayı İzmir Kitap Fuarı’nda buluşalım

İzmir Kitap Fuarı’nda buluşalım

35

14 Mart’ta İstanbul’da, 23 Mart’ta da Ankara’da iki yemekli gece gerçekleştirdik. 9. yaşımızı okur ve yazarlarımızla kutladık. Biri Tıp Bayramı ve Fenerbahçe maçı, diğeri Halkevleri Şenliğiyle çakıştığı için gelemeyen dostlarımız oldu, ama yine de geniş bir katılımcı topluluğuyla eğlenceli ve düzeyli geceler gerçekleşti. Dostlarımıza teşekkür ediyoruz; umarız onlar da güzel anılarla ayrılmışlardır toplantılarımızdan. Gelecek yıl 10. yaşımızı çok daha farklı bir biçimde kutlamak için kafa yormaya başladık bile.

20-28 Nisan tarihleri arasında İzmir’de TÜYAP Kitap Fuarı gerçekleşecek. Bilim ve Gelecek sayısı giderek artan kitapları ve dergileriyle fuarda yerini alacak. İzmir fuarlarının her zaman ayrı bir yeri vardır; daha neşeli, daha samimi bir ortamda geçer nedense. İzmirli okurlarımızı standımıza bekliyoruz.

Ütopyalar Toplantısı, bu yıl 1-7 Temmuz tarihinde yine Karaburun’da gerçekleşecek. Geçtiğimiz sene çeşitli aksaklıklar dolayısıyla 20. yılına giren bu geleneksel toplantıyı düzenleyememiştik. Bu sene Bilim ve Gelecek dergisi ve Dağarcık Türkiye internet sitesi ortaklığıyla ve “Yeni Ortaçağ” ana temasıyla ütopyalara devam ediyoruz. Ayrıntılı bir “İlk Çağrı”yı dergimizin Forum bölümünde bulacaksınız. Entelektüel bir küçük tatil anlamına da gelen bu toplantıya katılmak isteyenler şimdiden tarihini not etsinler. Toplantıda sunuş yapmak isteyenler dergi merkezimize başvurabilirler. Gelecek sayımızda toplantının içeriğine ilişkin daha ayrıntılı bir programı ilan edeceğiz. Temmuz başında Karaburun’da buluşmak üzere…

Bilim ve Gelecek’in yeni bir kitabı raflarda yerini aldı: Tuğrul Atasoy’un “Bir Nöroloğun Gözünden: İnsan Neden Sanat Yapar?” adlı çalışması. Atasoy’un, “Sanat yapıtı nedir, bize ne anlatır? Sanat yapıtının esin kaynağı nerededir? Makineler neden içten bir şekilde ‘seni seviyorum’ diyemez? Bilim ve sanat birbirine benzer mi? Hayal etmek genetik bir kusur veya suç mudur?” gibi soruları tartışan denemelerinden oluşan bu kitabı kaçırmayın deriz.

Mart ayı içinde ülkemiz halk sağlığının anıt ismi Ata Soyer’i ve 21. yüzyıl sosyalizminin öncülerinden Venezuela Devlet Başkanı Chavez’i yitirdik. Elinizdeki dergide özgün yazılarla anıyoruz bu iki devrimciyi.

Gerek ağırlıklı dosyaları, gerek özgün makaleleri ve sürekli bölümleriyle dopdolu bir sayı çıkardığımızı sanıyoruz. Umarız okurlarımız da beğenir.

Dostlukla kalın…

Önceki İçerikKürt-Türk sorunu dosyası üzerine birkaç not
Sonraki İçerik“Demokratik modernite”ymiş…