Ana Sayfa 116. Sayı Kapak dosyamız bir AKP iddianamesi

Kapak dosyamız bir AKP iddianamesi

206

Elinizdeki sayının kapak dosyası, “AKP Davaları ve Türkiye’de Hukuk”. Yargının tümüyle siyasi iktidarın güdümüne girdiği, Türkiye’nin uydurma “kanıt”larla açılan siyasi davalarla bir dönüşüme zorlandığı dönemde Türkiye’nin hukuk düzenini üç değerli hukukçuyla inceledik. Tek tek davaların ayrıntıları arasında kaybolmadan genel bir fotoğraf çekmeye çalıştık.

Eski İstanbul Barosu Başkanı yılların hukukçusu Turgut Kazan, yaptığımız söyleşide Türkiye’de yargının nasıl bir değişimden geçtiğini anlattı. Bir diğer söyleşimiz, halen İstanbul Barosu Başkanlığını yürüten ve aynı zamanda Galatasaray Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde Ceza Hukuku Anabilim Dalı Başkanı olarak görev yapan Ümit Kocasakal ile. Ceza hukukunun evrensel ilkelerinin kökeninden bugüne uzanan söyleşiyi ilgiyle okuyacaksınız. Dosyamızın son öğesi ise, CHP milletvekili hukukçu İlhan Cihaner’in, “AKP davaları” başlığında topladığı dönemin önemli siyasi davalarının ortak özelliklerini ele aldığı makalesi.

Ülkemizin önde gelen hukukçularıyla hazırladığımız bu dosya, aslında bir AKP iddianamesi sayılabilir. Veya iddianamenin önemli bir bölümü diyelim, çünkü iktidarda suç çok. Bu dergiyi okuduktan sonra arşivleyin deriz. Fazla uzun olmayan bir zaman sonra yeniden başvurabilirsiniz.

 

***

 

Yurt gazetesi Genel Yayın Yönetmeni değerli dostumuz Merdan Yanardağ, geçtiğimiz ay içinde tutuklanarak cezaevine kondu. Yanardağ, Ergenekon davası kapsamında 10 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırılmış ve hakkında yakalama kararı çıkarılmıştı. Yanardağ’ın tek suçu yurtsever-devrimci bir gazeteci olması ve var gücüyle iktidarın uygulamalarını eleştirmesidir. Biliyoruz ki bugünler de geçecek, Merdan ve uydurma davalarla zindanlara konulan tüm yurtseverler özgürlüklerine kavuşacaklar.

Bilim ve Gelecek dergisi emekçileri olarak, Yurt’taki meslektaşlarımızla dayanışmamızı tekrarlıyor ve “Merdan’a özgürlük!” diyoruz.

 

***

 

Yeni bir abone kampanyası açıyoruz. Son üç senedir yaptığımız gibi, değerli bulduğumuz ve okurlarımızın kütüphanelerinde bulunmasını arzu ettiğimiz bir eseri de abone olan okurlarımıza karşılıksız veriyoruz. Bu kampanyanın hediyesi, İş Bankası Kültür Yayınları tarafından hazırlanmış, 48 TL değerinde, tıpkı basım belgelerle “Einstein”. Tüm okurlarımız için, ama özellikle bilimle yeni yeni temasa gelen çocuklarımız ve gençlerimiz için çok faydalı bir eser.

Abone kampanyamız yılbaşına kadar, üç ay sürecek. Bu dönemde abone olacak veya aboneliklerini yenileyecek okurlarımız bu eseri edinebilecekler. Ayrıntılı bilgiyi, ön kapak içindeki ilanımızda bulabilirsiniz.

 

***

 

Geçtiğimiz ay yine acı bir haber aldık. Hem yazılarıyla hem de ütopya toplantılarındaki tatlı sohbetleriyle tanıdığımız mimar ağabeyimiz Gürhan Tümer’i kaybettik. Ailesinin, dostlarının, mimarlık camiasının ve hepimizin başı sağ olsun.

Dostlukla kalın…

Önceki İçerikTurgut Kazan ile Türkiye’den Hukuk Manzaraları
Sonraki İçerikMao’yla felsefe yapmak…