Ana Sayfa 117. Sayı Evrim Sempozyumu gelenekselleşiyor!

Evrim Sempozyumu gelenekselleşiyor!

Forum

217

Üniversite Konseyleri Derneği tarafından çağrısı yapılan ve düzenlenen IV. Evrim, Bilim ve Eğitim Sempozyumu 21-22 Aralık 2013 tarihlerinde Boğaziçi Üniversitesi Garanti Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek.

Sempozyumun düzenleme kurulu tarafından “Karanlığı dağıtmak için” başlığıyla yayınlanan çağrı metninde, sürekli olarak saldırıya maruz kalan bilimsel düşüncenin önündeki engelleri aşmada, evrim kuramının öğretilmesi ve anlaşılması için verilen çabanın önemi güncel ve tarihsel olarak vurgulanmakta. Bilimsel temelden uzak şekilde uygulanan politikaların, toplumu gerici hamlelerle şekillendirmeye çalışmak olduğunun altını çizen metinde, aydınlanmacı mücadeleye katılan insanların sayısının hızla arttığı ve biliminsanlarının bu uğurda daha üretken hale geldiği belirtiliyor.

Karanlığı dağıtma mücadelesinin önemli bir ayağı olarak düşünülen ve gelenekselleşen dördüncü sempozyuma, akademisyenlerin, öğrencilerin, öğretmenlerin ve halkın yoğun katılımı bekleniyor.

Birçok biliminsanının önemli sunuşlarıyla güçlendirilecek sempozyumun oturum başlıkları şu şekilde:

– Herkes için evrim

– İnsan davranışının kökenlerini anlamada sinirbilim

– Dünden bugüne evrim, bilim ve eğitim tartışmaları

– Doğal seçilim: modeller, ölçekler, toplumsal yanılsamalar

– Evrim bunun neresinde?

– Biyolojik evrimden toplumsal harekete

Ayrıntılı programın önümüzdeki günlerde ilan edilmesi bekleniyor. Hazırlıkları hızla devam eden sempozyuma kayıtlar ise başlamış bulunuyor. Katılmak isteyenler http://www.evrimsempozyumu.org/node/164/ adresindeki kayıt formunu doldurarak ücretsiz olarak kayıtlarını yaptırabilirler.

Sempozyumla ilgili diğer gelişmelere http://www.evrimsempozyumu.org/node/162 adresinin yanı sıra,  facebook üzerinden https://www.facebook.com/evrimsempozyumu sayfası ve twitter üzerinden @evrimsempozyumu hesabından ulaşılabilir.

Önceki İçerikSavaşta hayvanlar
Sonraki İçerikKapitalizmin su ile imtihanı