Ana sayfa 121. Sayı 10. yıl geceleri

10. yıl geceleri

183

Bilim ve Gelecek 10. yaşını İstanbul ve Ankara’da yapacağı yemekli-içkili toplantılarla kutlayacak. Her yıl olduğu gibi yine yazarlarımız, okurlarımız ve dostlarımızla bir araya geleceğiz, sohbet edeceğiz. İstanbul’daki toplantı  13 Mart Perşembe saat 19:30’da Kadıköy Piraye Restoran’da yapılacak. Ankara’daki ise 15 Mart Cumartesi saat 19:30’da Ankara Üniversitesi SBF içinde Çınar Restoran’da. Yerler sınırlı olduğundan katılmak isteyenlerin toplantı günlerini beklemeden dergi büromuza başvurmasını rica ediyoruz. Ayrıntıları dergimizdeki ilanda bulabilirsiniz.

***

Emekli öğretim üyesi Prof. Dr. Rennan Pekünlü’nün cezaevine girmesi gündemde. Anayasa Mahkemesi, Pekünlü’ye verilen cezaya ilişkin infazın durdurulması talebiyle yapılan başvuruyu reddetti. Böylece Türkiye’deki iç hukuk yolları da tükenmiş oldu.

Dergimizin başından itibaren yazarı olan Rennan Pekünlü kendisiyle yaptığımız konuşmada, “sonuna kadar mücadele edeceğini, ama sonuç alamazsa aslanlar gibi yatıp çıkacağını” söyledi. Biz de sonuna kadar Pekünlü’nün yanında olacağımızı bir kez daha belirtelim.

***

Ömür boyu bilimsel düşüncenin toplumsallaşmasının neferi olan, evrim ve bilim karşıtlığına karşı her zaman dimdik duran, eğittiği öğrencileriyle ardında bir bilim ordusu bırakan, çağdaş aydınlanma savaşçısı, büyük biliminsanı, öğretmenimiz, dostumuz, dergimizin yazarı Prof. Dr. Aykut Kence’yi kaybettik. Türkiye bilim topluluğunun, hepimizin başı sağ olsun.

Elinizdeki sayıda, Kence’nin yakın çalışma ve mücadele arkadaşlarının onunla ilgili anılarını, yaşamı ve yapıtlarına ilişkin değerlendirmeleri okuyacaksınız. Dosyada kullandığımız fotoğrafları bize veren Sayın Meral Kence’ye teşekkür ediyoruz. Mehmet Sakınç’ın yazısındaki fotoğraflar da Sakınç’ın kendi albümünden.

***

On yıldır sürdürdüğümüz toplumcu bilim yayıncılığı kulvarına, beş yılı aşkındır kitaplarla da katkı koyuyoruz. Son kitabımız Evrenle Söyleşiler – Kuarklardan Kara Deliklere kitapçı raflarına çıktı, daha dumanı üstünde. Dergimizin sadık okurları isminden tanımıştır: Devasa gökcisimlerinden atomaltı parçacıklara kadar bütün ölçeklerdeki doğal nesnelerle yapılan söyleşileri, dergimizde yaklaşık iki yıl boyunca bölüm bölüm yayımlamıştık. Fizikçi akademisyen Richard T. Hammond bu kitabında, astrofiziğin ve fiziğin küçüklü büyüklü nesnelerine dair bilimsel bilgiyi, nesnelere doğalarına uygun insansı özellikler de vererek, akıcı bir biçimde sunuyor. Keyifle okuyacağınızı umuyoruz.

Dostlukla kalın…

DÜZELTME

Sayın Hasan Aydın’ın Eski Yunan Felsefesinde Aşk başlıklı kitabında çalışmamdan söz edilerek referans gösterilmişse de, gerek kitabın 16. sayfasında 6 nolu dipnotta ve gerekse kitabın sonunda yer alan “Kaynaklar” bölümünde soyadım yanlış ve çalışmamın adı eksik yazılmıştır. Doğru şekliyle, “Halit Erdem Oksaçan, Eşcinselliğin Toplumsal Tarihi, Tekin Yayınevi, İstanbul 2012” olması gerekirken, bir yanlışlık sonucu, “H.Erdem Çoşkun, Eşcinselliğin Tarihi, Tekin Yayınevi, İstanbul 2012” olarak belirtilmiştir.

H. Erdem Oksaçan