Ana Sayfa 123. Sayı Mayıs ayı Gök olayları

Mayıs ayı Gök olayları

235

Jüpiter: Gün batımından hemen sonra güneybatı ufkunda yer alan Jüpiter ay sonuna doğru gün batımından birkaç saat sonra batacak.

Merkür: Gezegen bu ay gözlem için çok uygun bir konumda olacak. Ay’ın ilk haftaları Güneş’e yakınlığı nedeni ile gözlenemeyen Merkür, ilk haftadan sonra gün batımından hemen sonra batı ufkunda yükselmiş olacak. Ay’ın sonlarına doğru Güneş’ten bir saat sonra batacak Merkür, gözlem için çok uygun bir konumda olacak. Bu fırsatı kaçırmayın.

Mars: Gün batımından sonra güneydoğu ufkunda bulunan gezegenin gözlem süresi her geçen gün biraz daha uzuyor. Gittikçe daha erken doğan gezegen Mayıs ayının sonlarına doğru, gün battıktan hemen sonra gökyüzündeki en yüksek konumuna ulaşmış olacak.

Venüs: Ay boyunca gün doğumundan hemen önce sabahları doğu ufkunda yükseliyor.

Satürn: Gözlem için müsait olan Satürn, gün batımından sonra doğu ufku üzerinde yükselmeye başlıyor ve tüm gece gözlenebiliyor.

MERAKLILARINA

Eta Kova göktaşı yağmuru

4-5 Mayıs gecesi Dünya, Halley kuyrukluyıldızının bıraktığı parçacıkların arasından geçecek ve biz saatte 50-60 arası göktaşı görebileceğiz. Göktaşı yağmurunun saçılma noktası Kova Takım Yıldızı.

4 Mayıs: Ay ve Jüpiter gün batımında yakın görünümde (batı).

10 Mayıs: Satürn Dünya’ya en yakın konumunda (1,3 milyar km).

14 Mayıs: Ay ve Satürn yakın görünümde.

25 Mayıs: Ay ile Venüs doğu da yakın görünümde (sabah).

 

Önceki İçerikEvren için küçük, Dünyalılar için dev bir adım Olası uzaylıların olası yurdu Kepler 186F
Sonraki İçerikMayıs ayı gök olayları