Ana sayfa 125. Sayı Uyandırılmayı bekleyen ölüler

Uyandırılmayı bekleyen ölüler

Forum

29
PAYLAŞ

1972 yılında kurulan Alcor Life Extension Foundation, 1976 yılından beri ceset dondurma işlemini gerçekleştiriyor. 2011 Aralık itibariyle,  Alcor’un 110 müşterisi öldükten sonra donduruldu, yaşayan 957 müşterisi öldükten hemen sonra dondurulacak, 75 müşterisi ise sadece beyinlerinin dondurulmasını istiyor. Dondurulma bedeli ise 28.000 USD.

Dondurulma aşaması şu şekilde gerçekleşiyor:

– Müşterinin kalbi durunca ve yasal olarak ölümü gerçekleşince makine yardımıyla dolaşım ve solunum tekrar sağlanıyor, böylece beynin hasar görmesi engelleniyor.

– Damarlardan kan çekilip yerine özel bir sıvı pompalanıyor.

– Vücut, buzlanma oluşumu önlenerek 3 saat içerisinde -124°C’ye kadar soğutuluyor.

– Ardından iki hafta süresince vücut -196°C’ye kadar soğutuluyor ve sıvı azot dolu kaplara konuyor.

Alcor firması bütün bu işlemlerin vücudun moleküler yapısını koruduğunu ve gelecekte gelişen teknolojiyle dondurulan vücutların tekrardan hayata döndürülebileceğini savunuyor. Bazı çevreler firmayı umut tacirliğiyle suçlasa da, firmanın üyesi olan De Grey’in de aralarında bulunduğu birçok biliminsanı dondurulma işleminin tamamen bilimsel yöntemlerle gerçekleştiğini ve tekrar canlandırılmanın bilimsel ihtimaller dahilinde olduğunu savunuyor. Bütün şüphelere rağmen, eğer 28.000 dolarınız varsa, denemeye değer bir olasılık. Peki gerçekten tekrar canlandırılırsanız ne olacak? 200 yıl sonraki dünyada nasıl yaşayacaksınız? Uyum sağlayamazsanız eğer, ölmek her zaman için olası bir seçenek.

 

Kaynaklar

– NTV Bilim, Ekim 2009.

http://en.wikipedia.org/wiki/Cryonics

http://www.alcor.org/

http://www.cryonics.org/

http://sonmucid.wordpress.com/2011/04/05/230-olu-buzda-diriltilmeyi-bekliyor/