Ana Sayfa Dergi Sayıları 126. Sayı Akreplerin mimarlığına şapka çıkartılmalı…

Akreplerin mimarlığına şapka çıkartılmalı…

389
0

Necef Ben Gurion Üniversitesi’nden araştırmacılar, akreplerin yuvalarında akşam avına hazırlandıkları bir platform olduğunu keşfetti. Akrepler soğukkanlı hayvanlar olduklarından, kendi vücut sıcaklıklarını dengeleyebilmek için çevreden elde etikleri enerjiye dayalı yaşarlar. Yuvalarındaki platformların akreplerin saklandıkları yerden ayrılmadan önce vücut sıcaklığını yükseltmek için güvenli ve sıcak bir alan oluşturduğu düşünülüyor.

İsrail Necef Çölü’nde araştırmacılar, vahşi ve büyük pençeli akrepleri yakaladıktan sonra, kopyasını oluşturabilmek için yuvalarını eritilmiş alüminyumla doldurdular. Yuvanın şeklini alan alüminyum kuruduktan sonra çıkarılıp 3D lazer tarayıcılar ve programlarla analiz edildi.

Araştırmacılar, kısa bir açıklıkla başlayıp yüzeyin birkaç santimetre altında düz bir platforma ulaşan akrep yuvalarının, oldukça gelişmiş ve karmaşık olduğunu gösterdi. Bu yuvalar daha sonra keskin bir şekilde aşağı doğru uzanarak zeminin altında kapalı bir oda oluşturuyor. Buhar kaybının minimum düzeyde olduğu bu serin ve nemli oda, akreplerin gündüz sıcaklığında dinlenebilecekleri bir sığınak sağlıyor.

Üzerinde çalışılan bütün akrep yuvalarında tasarımın ortak olduğu görüldü; bu da yuva inşasının hayvanların fizyolojik ihtiyaçlarını karşılamak için doğal seleksiyonla geliştiğini gösteriyor.

Manchester’da 3 Temmuz 2014’te gerçekleşen Deneysel Biyoloji Derneği Yıllık Toplantısı’nda araştırmayı sunan Dr. Amanda Adams, yuvalarla ilgili bilinenlerin çok az olduğunu söyledi. Dr. Amanda Adams, Ben Gurion Üniversitesi Jacob Blaustein Çöl Araştırmaları Enstitüsü’nün Çöl Ekolojisi Bölümü’nde doktora sonrası araştırma görevlisi olarak çalışıyor, danışmanı da Prof. Berry Pinshow.

Pinshow çalışmayı dünyadaki diğer akrep türlerinin yuva yapısının nasıl olduğunu ve akreplerin fizyolojisine göre şekillenip şekillenmediğini görmek için genişletmeyi planladıklarını söylüyor. Pinshow’a göre çevresel şartlar ve yuvaların yapısı arasındaki ilişkiyi anlamak, akreplerin iklim değişikliğine nasıl tepki vereceklerini tahmin etmekte yardımcı olabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz