Ana Sayfa 128. Sayı İki yeni kitap, yeni internet sitesi ve yeni bir temsilcilik

İki yeni kitap, yeni internet sitesi ve yeni bir temsilcilik

252

Ekim ayı içinde Bilim ve Gelecek Kitaplığı’ndan iki yapıt daha okurlarıyla buluşacak. Birincisi, Ahmet Doğan’ın “Neden-Hangi-Nasıl Matematik” adlı kitabı. “Matematik Yaramazdır”ın da yazarı olan matematik öğretmeni Doğan, kendi deneyimlerinden yola çıkarak tüm öğretmenlerin el kitabı olacak bir eser ortaya çıkardı. İkincisi ise Alâeddin Şenel’in “Ahlak Kuramları” başlıklı kitabı. Şenel, ahlak kavramını tarihsel, sınıfsal ve siyasal boyutlarıyla inceliyor; günümüze de bol bol gönderme yapıyor. Bu iki yapıtın da ilgiyle okunacağını düşünüyoruz.

Eylül ayında çıkardığımız iki kitabımız, Hasan Aydın’ın “Hz. Muhammed ve Kuran”ı ile Soner Tuna’nın çizgileriyle çizgibilim serimizin ikinci kitabı “İskenderiyeli Hypatia” büyük ilgi görüyor. Henüz edinmeyenlere tavsiye ediyoruz.

Bilim ve Gelecek Kitaplığı aynı hızla kitap çıkarmaya devam edecek. Okurlarımızı kitap aboneliği kampanyamıza katılmaya davet ediyoruz. Böylece hem yeni kitaplarımızı çıkar çıkmaz indirimli olarak edinmiş olacak hem de kitap yayın etkinliğimizin süreklilik kazanmasına bir katkıda bulunmuş olacaksınız.

***

Yeni internet sitemiz Ekim ayı ortalarında görücüye çıkıyor. Kısa bir süre sonra “www.bilimvegelecek.com.tr” adresini tıkladığınızda yepyeni bir siteyle karşılaşacaksınız. Bu sitede sadece dergimizin o ayki içeriğiyle buluşmayacaksınız; sürekli güncellenen bilim haberlerini okuyabilecek, kitap ve dergilerimizi rahatlıkla satın alabilecek ve abone olabileceksiniz.

Genç okurlarımıza belki komik gelecek ama, biz yeni internet sitemize kavuşacak olmamız dolayısıyla çok heyecanlıyız. “Bilim ve Gelecek, adının hakkını verip, 17. yüzyıldan bugünlere bir gelebilse…” diye dalga geçen okurlarımıza da bir yanıt olacak bu!

***

Bilim ve Gelecek Büyükçekmece’de bir temsilcilik açıyor. Sevgili arkadaşımız ve yazarımız Ahmet Doğan’ın yoğun çalışmasıyla açtığımız temsilciliğin bölgede bir bilim ve aydınlanma merkezi olmasını hedefliyoruz. 18 Ekim Cumartesi günü saat 17:00-20:00 arasında temsilciliğimizin açılışını gerçekleştireceğiz, tüm okurlarımızı bekleriz.

Temsilciliğimizin adresi şöyle: Mustafa Kemal Bulvarı Zafer Sokak Mimaroba 1. Kısım M.101 No:2A Büyükçekmece-İstanbul. İletişim için Ahmet Doğan’ın telefonu kullanılabilir: 0532.333 8415.

Ahmet Doğan’ın çabasıyla gerçekleşen bu temsilcilik belki bir örnek olur ve bir bakmışsınız birçok yörede “Bilim ve Gelecek Temsilcilikleri” açılır.

***

Elinizdeki sayıda üç önemli konu ele alınıyor: Rıfat Okçabol’un incelemesi “Geçmişten geleceğe imam-hatipler”, gericiliğe karşı aydınlanma mücadelesinin güncel bir mevzisine donanım sağlıyor. Devrim Çamoğlu’nun “Yapay zekâ nedir?” başlıklı makalesi ilginç tartışmaları tetikliyor. Yapay zekâ konusunda şimdilik bir çerçeve sunuyoruz, konunun ayrıntılarına gelecek sayılarımızda gireceğiz. Umut Can Yıldız’ın “Canlılarda işbirliği ve evrimi” başlıklı çalışması ise evrim sürecini sadece çatışma ve rekabet kavramlarıyla açıklamaya çalışanlara modern araştırmaların ışığında güçlü bir yanıt veriyor.

Dolu dolu ve zengin bir sayı çıkardığımızı düşünüyoruz, umarız siz de ilgiyle okursunuz.

Dostlukla kalın…

Önceki İçerikYeni kitaplar ve ‘kitap aboneliği’
Sonraki İçerikKitapçı Rafı – 128