Ana Sayfa 129. sayı Rennan Pekünlü ‘aslanlar gibi’ de…

Rennan Pekünlü ‘aslanlar gibi’ de…

322

Esat Rennan Pekünlü bizim yazarımız, danışmanımız, dostumuz… Ömrü boyu bilimsel düşünceden bir milim bile sapmayan, bilim dışı uygulama ve düşüncelere kararlı bir biçimde karşı koyan ülkemizin gözbebeği bir biliminsanı. Kendisiyle Bilim ve Ütopya ve Bilim ve Gelecek süreçlerinde 20 yılı aşkın bir mesaimiz var. Dergimize astronomi, astrofizik, fizik konularında yazdığı yazıların yanı sıra genel yayın çizgimize ilişkin önerileriyle de büyük katkı koyan bir dostumuz.

Bilindiği gibi Anayasa ve Yüksek Yargı kararlarına karşın üniversitelerde YÖK’ün dayatmasıyla başlatılan türban serbestliğine karşı çıkarak öğrencilere AYM Ve AİHM kararlarını anımsatıp bunlara uymaya davet eden  Prof. Dr. Esat Rennan Pekünlü türbanlı bir öğrencinin şikayeti üzerine  “öğrenim özgürlüğünü engellediği” gerekçesiyle yargılandığı davada en üst sınırdan kesilen ceza ile 2 yıl bir 1 ay hapis cezasına mahkum edilmişti.
Mahkumiyet kararının infazı başka bir gelişme olmadığı takdirde  20 Kasım 2014 günü başlayacak. Dostları, meslektaşları ve öğretim elemanları örgütleri 20 Kasım’da Pekünlü’yü cezaevine uğurlamak üzere İzmir’de bir araya gelmeye hazırlanıyorlar.

Rennan Pekünlü ile son görüşmemizde “aslanlar gibi yatar çıkarım” demişti. Pekünlü yatar-çıkar, sorun değil; ama bu karar Türkiye bilimi, üniversiteleri ve laiklik ilkesi açısından bir yüzkarası olarak kalacaktır.

Bütün yazarlarımızı, okurlarımızı bu büyük biliminsanına, Prof. Dr. Esat Rennan Pekünlü’ye destek vermeye çağırıyoruz.

***

Yeni internet sitemizin hazırlanması tahminimizden biraz uzun sürdü ama hemen hemen tamamlandı. Okurlarımız şimdiden de siteye girebilirler. Özellikle e-abonelerimiz olmak üzere dergimizi takipte sorun çeken okurlarımız bizimle temasa geçebilir. Kasım başından itibaren de sitemiz sürekli güncellenen içeriğiyle yayında olacak. Okurlarımız dergi ve kitaplarımızı site aracılığıyla kolayca ve indirim olanaklarıyla edinebilecekler.

***

TÜYAP İstanbul Kitap Fuarı 8-16 Kasım tarihlerinde gerçekleşecek. Bilim ve Gelecek 2. Salon 213 D nolu sergi odasında yerini alacak.

Geçtiğimiz ay Bilim ve Gelecek Kitaplığı’ndan iki kitap daha çıktı: Ahmet Doğan’ın “Neden-Hangi-Nasıl Matematik” adlı çalışması ile Alâeddin Şenel’in “Din-Ahlak Saygı-Biat Üzerine Aykırı Yazılar” adlı kitabı. Sırada Ahmet Kale’nin hazırladığı “Kıvılcımlı Bibliyografyası” adlı çalışması var.

Yeni kitaplarımızı, diğer kitap ve dergilerimizi indirim olanaklarıyla fuarda edinebilirsiniz. İstanbullu okurlarımızı ve dostlarımızı fuarda buluşmaya çağırıyoruz.

***

Ahmet Doğan’ın öncülük ettiği Bilim ve Gelecek Büyükçekmece Temsilciliği geniş katılımlı bir kokteylle 18 Ekim’de açıldı. Bundan böyle yaptığı etkinliklerle yoluna devam edecek. Bize ve Büyükçekmece yöresine böyle bir bilim ve düşün merkezini kazandıran Ahmet Doğan’ı kutluyoruz.

Almanya Temsilcimiz Mustafa Çetin Aksı’yı kaybettiğimizi büyük bir üzüntüyle öğrendik. Arkadaşı Ali Carman’ın Aksı’nın yaşamını ve düşüncelerini anlatan yazısını elinizdeki sayıda okuyabilirsiniz. Çetin Ağabey’in ailesinin, dostlarının ve Bilim ve Gelecek topluluğunun başı sağ olsun.

Dostlukla kalın…

Önceki İçerikYörünge şekillerinin ardındaki matematik
Sonraki İçerikHIV virüsününün silahına yakından bakabildik!