Ana Sayfa Bilim Gündemi DOSYA / 2014 Nobel Ödülleri

DOSYA / 2014 Nobel Ödülleri

132

Kasım 2014 tarihli 129. sayımızda, 2014 Nobel Bilim Ödüllerini alan çalışmalar ve bu çalışmaları gerçekleştiren biliminsanlarına, Hakan Sert, Dilege Gülmez ve Ebru Oktay‘ın katkılarıyla geniş olarak yer verdik.

2014 Nobel Fizik Ödülünü alan çalışma

21. yüzyılı aydınlatan teknoloji: LED ışık

Yarı iletkenlerden üretilen parlak mavi ışık atımları, aydınlatma teknolojisinde temel bir dönüşümün öncüsü oldu. 20. yüzyılı aydınlatan akkor lambaların yerine, artık daha güçlü ve daha tasarruflu alternatif aydınlatma aracına, LED ışığa sahibiz. Nobel Fizik Ödülü, LED ışığa katkı koyan biliminsanlarına gitti.

 

Kimya Nobel Ödülünü alan çalışma

Nano ölçekteki yapıları görüntüleyecek mikroskoplar

Moleküller gibi nano büyüklüklerdeki yapıları görüntülemeye yarayan ve adeta “alt edemedikleri fizik yasalarının çevresinden dolanan” iki yeni tür mikroskop, bilimin önüne nanoskopi adlı yepyeni bir alanın kapılarını açıyor. Nobel Kimya Ödülü, bu yeni tür mikroskopun icadına katkı yapan biliminsanlarına verildi.

 

Nobel Fizyoloji ve Tıp Ödülünü alan çalışma:

Beynimizdeki GPS’in hücresel düzeyde keşfi

Nobel Fizyoloji ve Tıp Ödülü, beynimizdeki GPS diyebileceğimiz, uzayda yönelimimizi mümkün kılan ve beynin yüksek düzey bir bilişsel fonksiyonu olan bir ayarlama sisteminin hücresel düzeyde keşfine katkı koyan biliminsanlarına verildi.

 

Ayrıca, Nobel Ekonomi, Barış ve Edebiyat Ödülleri…

 

Devamını okumak için tıklayın…

 

E Dergi
E Abone

 

Önceki İçerikFransa’da 38.000 yıllık kaya sanatı örneği keşfedildi
Sonraki İçerikDaha az yemek, yaşlanma sürecini yavaşlatıyor mu?