Ana sayfa Astronomi Her kuyrukluyıldızın suyu içilmez!

Her kuyrukluyıldızın suyu içilmez!

117

Rosetta uzay aracı tarafından incelenen, kuyrukluyıldıza ait su buharı, buradaki suyun dünyadakinden oldukça farklı olduğunu ortaya koydu.

Ölçümler Rosetta’nın 6 Ağustosta 67P/Churyumov-Gerasimenko kuyrukluyıldızının yörüngesine girmesinin hemen ardından başlatılmıştı. Oldukça uzun süredir yapılan bu ölçümler kuyrukluyıldıza ait suyun döteryum izotopu açısından dünyadakinden oldukça farklı olduğunu gösterdi. Dünya’dakine benzer bir sonuç alınamadığı için Dünya’da bulunan suyun kökenine dair soru işaretleri olduğu gibi duruyor.

Dünya’nın oluşumuna dair güçlü hipotezlerden birinde, Dünya’nın oluşum süreçlerinde, yani bundan 4,6 milyar yıl önce, yeryüzünün çok sıcak olmasından kaynaklı olarak bütün suyun buharlaştığını tahmin ediyor. Fakat bugün Dünya’da önemli miktarda su bulunuyor ve bu suyun kökeninin ne olduğuna dair cevaplar aranıyor. Biliminsanları, erken dönemlerinde Dünya’ya çarpan kuyrukluyıldızların yeryüzündeki suyun kökenine dair cevaplar verebileceğini düşünüyorlar.
Rosetta’nın bulguları bu hipotezi destekler yönde değil ve bir kuyrukluyıldızdan alınan veriler bütün remi görebilmek için yeterli de değil. Biliminsanları gelecek yıllarda yapılacak gözlemlerle yeryüzündeki suyun kökenine ilişkin daha çok veri elde etmeyi hedefliyorlar.

Ertan Sinan Şahin
ODTÜ Fizik Bölümü YL

Kaynak: http://www.iflscience.com/space/rosetta-data-suggests-water-earth-probably-didnt-come-comets