Ana Sayfa Bilim Gündemi Dinozorların asteroit çarpmasıyla yok olduğu tezine Avrupa’dan yeni kanıtlar

Dinozorların asteroit çarpmasıyla yok olduğu tezine Avrupa’dan yeni kanıtlar

78

Dinozorların 66 milyon yıl önce asteroit çarpması sonucu yok oldukları tezi neredeyse kanıtlanmıştı. Ancak bunun için kullanılan verilerin, yani dinozor evriminde son kısım olarak bilinen kretase dönemine denk düşen fosillerin neredeyse tamamı, Kuzey Amerika’da bulunmuştu. Bu durum, hızlı yok oluşun sadece Amerika ve Batı Kanada’ya ait yerel bir hikâye olup olmadığı sorusunu akla getiriyordu.
Son 25 yıldır, Avrupa’da da geç kretase dönemine ait fosiller üzerinde çalışılıyordu; çalışmalar İspanya, Fransa, Romanya gibi neredeyse tüm Avrupa’dan toplanan örnekleri kapsıyordu. Bucharest’s Üniversitesi jeoloji ve jeofizik bölümlerinde araştırma yürüten gruptan Zoltan Csiki-Sava, Avrupa’dan toplanan fosillerin çeşitliliği ve yaşlarına baktığında, geç kretase dönemine ait olduğunu belirledi. İspanya Pireneler ve Fransa’daki örnekler, etçil ve otçul olan ve asteroit çarpmasına kadar yüz binlerce yıl burada yaşamış dinozor türlerine aitti. Dr. Csiki-Sava, Avrupa’daki buluntuların uzun süre diğer kıtalardaki buluntuların gölgesinde kaldığını, ancak 25 yıllık çabalarla elde edilen veriler sonunda, belki de bu bölgedeki dinozor ekosistemi, evrimi ve yok oluşuyla ilgili yeni bir hikâye anlatılabileceğini vurguluyor.
UK Edinburgh Üniversitesi’nden Dr. Steve Brusatte, Avrupa’daki yok oluş bulgularıyla Amerka’daki bulguların uyuşmasını dikkate alarak, dinozorların soylarının tükenmesindeki esas nedenin asteroit çarpması olduğu ve kısa sürede yok oluşun gerçekleştiğini söyleyen teze kesinleşmiş gözüyle bakılabileceğini söylüyor.
Araştırma ZooKeys’de yayımlandı. Araştırmanın devamında geç kretase döneminde yaşayan (dinozorlar da dahil) tüm vertebralı canlı fosilleri üzerinde yapılacak çalışmalar, asteroit çarpmasından sonra hızla gelişen yeni yaşamın nasıl olabildiğiyle ilgili bilgiler de verebilecek.

Çeviren: Dr. Ebru Oktay

Kaynak: http://www.sciencedaily.com/releases/2015/01/150113121218.htm#

Önceki İçerikTaş Devri insanları Neandertallerden daha mı gelişmiş?
Sonraki İçerikAfrika’dan Anadolu’ya en eski insan göçleri