Ana Sayfa Antropoloji Taş Devri insanları Neandertallerden daha mı gelişmiş?

Taş Devri insanları Neandertallerden daha mı gelişmiş?

107

Montreal Üniversitesi araştırmacıları tarafından bulunan Neandertallere ait çok amaçlı kemik alet, bugünün insan davranışının evrimi anlayışımızı tartışmaya açıyor. Bu alet Fransa’da bir arkeolojik çalışmada bulundu. Montreal Ünv. Antropoloji Bölümü’nden kazı ekibi üyesi Luc Doyon, “İlk kez bu döneme ait çok amaçlı bir kemik alet bulundu. Bu, Neandertallerin de genellikle bizim türümüz Homo sapiens’e atfedilen, kemiğin mekanik özelliklerini anlama ve onu alet yapımında nasıl kullanacağını bilme becerileri olduğunu kanıtlıyor” diyor.
Neandertaller, orta paleolitik çağda 250.000 yıl ile 28.000 yıl öncesine kadar Avrupa ve Batı Asya’da yaşadılar. Homo sapiens ise bildiğiniz gibi, modern insanın bilimsel adıdır. Neandertal’lerin kemik araçlar üretmesi konusu tartışmaya açıktır. 20. yüzyılın önemli bir bölümünde, tarihöncesi uzmanları, bu türlerin “teknolojik” bilgilerinin kemik gibi malzemeleri kapsayıp kapsamadığı veya kemiğe ihtiyaç duyulan işleri yapıp yapmadıkları gibi özellikleriyle ilgilenmediler. Öte yandan 20 yıldan fazladır, hayvanlardan Neandertal’lere kadar pek çok türün sert malzemeleri kullandığına işaret eden ipuçları bulunuyor. Doyon, “Araştırmamız, Neandertal’lerin kemiği kullandıklarının yeni bir kanıtı; bu insan davranışının evrimine klasik bakış açımızı sorgulamamız için bize yardımcı olacaktır” açıklamasında bulunuyor.
Söz konusu alet, 2014 Haziran’ında, Fransa’daki Burgundy Grottedu Bison kazılarında açığa çıkarıldı. Oldukça iyi korunmuş olan alet, yetişkin bir ren geyiğinin sol uyluk kemiğinden yapılmış; 55.000- 60.000 yıl öncesine ait olduğu tahmin ediliyor. Alet yapımı için kemiklerin elde edilmesi elbette Neandertallerin avlanmasının başlıca sebebi değil. Her şeyden önce enerji bakımından zengin olan et ve ilikten faydalanmak için avlanıyorlar. İliği çıkarmak için eti kesmek ve kemiği kırmak gerekliliği, aletin kullanımını açıkça kanıtlıyor. Darbe izleri kemiğin, taş aletlerin köşelerinin oyulup keskinleştirilmesinde de kullanıldığını gösteriyor. Ayrıca yontulmuş ve belirgin bir biçimde düzelmiş olması, kemiğin kazıyıcı olarak kullanıldığına işaret ediyor. Doyon, “Taştan aletlerin çok sayıda olduğu bu dönemde, bu aletin varlığı, bir kemik parçası ve onun Neandertaller tarafından bilinçli olarak bir araç haline getirilmesi, yeni fırsatlar yaratmış olmalı” diyor. “Uzun süredir Homo sapiens’ten önceki diğer türlerin bu tip yapay üretim yapacak kavramsal beceriye sahip olmadıkları düşünülüyordu. Bu keşif, iki tür arasında tahmin edilen farkın daha az olduğunu gösteriyor ve bizi, birinin diğerinden teknik açıdan üstün olduğunu söylemekten alıkoyuyor.”

Çeviren: Aykut Özbeytemur
İTÜ Uçak Mühendisliği

Kaynak: http://www.sciencedaily.com/releases/2015/01/150114101528.htm

Önceki İçerikAşikâr 24 Ocak, derin 12 Eylül: Turgut Özal
Sonraki İçerikDinozorların asteroit çarpmasıyla yok olduğu tezine Avrupa’dan yeni kanıtlar