Ana Sayfa Bilim Gündemi Bazı kan grupları kalp krizi riskini etkiliyor mu?

Bazı kan grupları kalp krizi riskini etkiliyor mu?

106

Son yapılan araştırmalara göre, A, B ve AB kan gruplarındaki insanların, 0 kan grubundaki insanlara oranla kalp hastalıklarına yakalanma riski daha fazla. Fakat bu risk 0 kan grubundan başka kan grubuna sahip olan insanları endişelendirmemeli, çünkü kalp hastalıkları riskini azaltmak ve insan ömrünü tehdit eden faktörleri ortadan kaldırmak egzersiz ve sağlıklı yaşamla sağlanabilir.
Çalışma esnasında araştırmacılar, kuzeydoğu İran’daki orta yaşlı ve yaşlı 50.000 kişiyi ortalama 7 yıl boyunca takip etti. Alınan sonuçlara göre kan grubu 0 olmayan insanların 0 kan grubu insanlara göre kalp hastalıklarına bağlı ölüm oranı yüzde 9 oranında fazla, kardiyovasküler hastalıklara bağlı ölüm oranı ise yüzde 15 oranında fazla çıktı.
Çalışmanın yöneticisi, ABD Ulusal Sağlık Enstitüsü’nde epidemiyoloji uzmanı Dr. Arash Etemadi, “Belirli kan gruplarına sahip insanların -0 kan grubu hariç- belirli hastalıklardan hayatlarını kaybetme riskinin daha fazla olmasını oldukça ilginç buldum” diyor.
Araştırmacılar aynı zamanda kuzeydoğu İran’daki insanların kan gruplarının mide kanseri olma riski üzerindeki etkisini de inceledi ve sonuçlar diğer araştırmaya oranla daha yüksek çıktı. 14 Ocak’ta yayımlanan BMC Medicine dergisinde yer alan çalışmaya göre, A, B ve AB kan grubuna sahip olan insanların 0 kan grubu insanlara oranla mide kanseri olma riski yüzde 55 daha fazla çıktı.
Yaş, cinsiyet, sigara kullanımı, sosyoekonomik düzey, etnik yapı gibi başka faktörler göz önüne alındığında bile, kan gruplarının insanların hastalıklara yakalanma riski üzerindeki etkisi değişmedi.
Etemadi, Live Science’a yaptığı bir açıklamada, yapılan araştırmalarda 0 kan grubuna sahip olmayan insanlarda belli kanser türlerine yakalanma riskinin daha fazla olduğunun görüldüğünü, fakat kan gruplarının insan ömrüyle ilişkisinin net olarak açıklanmadığını belirtiyor.
Yaklaşık 11.000 insan kanlarındaki kolesterol seviyesi, glikoz seviyesi ve kan basıncı oranı bakımından incelendi, fakat bunların arasından sadece bazı ölçütler öne çıktı. Mesela, A kan grubuna sahip insanların toplam kolesterolünün ve “kötü” kolesterol olarak da bilinen LDL kolesterolünün yüksek çıkmaya yatkın olduğu araştırmalar sonucunda ortaya çıktı. Yüksek kolesterol ölüm riskini de arttıran bir etken. 0 kan grubuna sahip olmayan insanlarda kan pıhtısı oluşma riskinin daha fazla olmasının ve bu insanlarda pıhtılaşmaya bağlı kalp rahatsızlıkları ortaya çıkmasının daha olası olduğunu açıklıyor Etemadi. Üstelik, kan gruplarından sorumlu genlerin ve kan kolesterollerinden bazılarını belirleyen genlerin aynı kromozom üzerinde bulunduğunu da ekliyor Etemadi. Fakat insan ömürleri arasındaki farklılıktan kolesterolün tek başına sorumlu olmadığını da ekliyor. “Bu nedenlerin hepsinin birlikte ölüm oranlarındaki artışı etkilediğini düşünüyoruz” diyor.
İtalya’daki Carlo Poma Hastanesi’ndeki Hematoloji ve Transfüzyon Tıbbı’nın başında bulunan fakat araştırmaya dahil olmayan Dr. Massimo Franchini, araştırma sonucuna göre A, B ve AB kan gruplarına sahip olan insanların daha fazla risk taşıdıkları ortaya çıksa da, insanların bu gerçek karşısında paniğe kapılmamalarını çünkü kan grubunun sağlığı belirleyen faktör olmadığını söylüyor. “A, B ve AB gruplarına sahip insanlar 0 kan grubuna sahip insanlara göre birçok risk içinden sadece bir risk faktörü taşıyor ve aslında dünyada milyonlarca insan bu kan gruplarına sahip olduğu halde bu hastalıklardan hiçbirine yakalanmıyor” diyor araştırma hakkındaki yorumu dergide yayımlanan Franchini. “Ayrıca, benim düşünceme göre sağlıklı yaşam şekli hâlâ bir insanın sağlıklı olmasındaki temel etken.”

Çevirenler: Cansu Utku / Boğaziçi Ünv. Kimya Blm.
Yağmur İşeri / İTÜ Endüstri Mühendisliği

Kaynak: http://www.livescience.com/49460-abo-blood-type-mortality.html?adbid=933007003384710&adbpl=fb&adbpr=142927812392637&cmpid=514628_20150117_38887997

Önceki İçerikPaleolitik dönem Anadolu insanları
Sonraki İçerikDarwin ve ‘yaratıcı’