Ana Sayfa Bilim Gündemi Güney Amerika maymunları 36 milyon yıl önce Afrika’dan gelmiş!

Güney Amerika maymunları 36 milyon yıl önce Afrika’dan gelmiş!

274

Görsel için açıklama: Perulu Geç Eosen Dönem Perupithecus ucayalensis ile Eosen Dönem Libyasından Afrikalı Talahpithecus parvus’a ait sağ üst öğütücü dişler (M1), hem genetik olarak birbirleriyle güçlü bir benzerlik gösteriyor, hem de Afrika ile Güney Amerika arasındaki dağılımı güçlü bir şekilde destekliyor.

Güney Amerika milyonlarca yıldır bir ada kıta. Levha tektoniği sebebiyle Afrika kıtasından jeolojik olarak ayrılışı 65 milyon yıldan daha fazla bir süre önce gerçekleşen bu kıta, birçok yabancı hayvan ve bitkinin evrimine şahit oldu. İçlerinde maymunlar ve kemirgenlerin bulunduğu, bizim şu an daha iyi bildiğimiz hayvanların zaman zaman bu büyük kara parçasına ulaşmayı başardığını, fosil kayıtlarında birdenbire gözüken kalıntılarından anlıyoruz. Güney Amerika maymunlarının evrimsel süreçlerinin en erken aşamalarıysa, hâlâ gizemini koruyor. Atlantik’i geçebilmek gibi uzun bir organizasyon gerektiren bu hipoteze kanıt bulmak, fosil verileri olmadan çok zordu.
Peru Amazonlarının kalbinden bir keşif, bu hayvanların evrimindeki efsanevi bölümü artık ortaya çıkarıyor. Nature bilim dergisinde 4 Şubat 2015’de yayımlanan rapora göre, Peru’nun doğusundan nesli tükenmiş üç maymun türünün keşfi, Güney Amerika maymunlarının Afrikalı bir soydan geldiklerine dair güçlü bir ipucu oluşturuyor.
Çalışmanın ortak yazarı ve Los Angeles Doğa Tarihi Müzesi Müdürü Dr. Ken Campbell, bu fosillerin ilkini 2010 yılında keşfetti. Fakat bu fosilin Güney Amerika’da bulunmasının çok tuhaf olması sebebiyle, fosilin ilkel bir maymuna ait olduğunu anlamaları fazladan iki yıl sürdü.
İlk fosille ilişkili küçük fosillerin tanımlanmasıyla kanıtlar birleştirildi. Güney Amerika Amazon Havzası’nın en ücra bölgelerini araştıran Campbell, çevrenin biyolojik geçmişine dair çok eski ipuçları aradı. “Fosiller nadiren ve kısıtlı olarak kuru mevsimde, nehrin yalnızca kimi kıyılarında bulunabiliyor” diyor ve ekliyor: “Yılın çoğu zamanı, yükselen su seviyesi paleontolojik keşifleri imkânsız kılıyor.” Son yıllarda çalışmalarını Peru’nun doğusunda yoğunlaştıran Campbell, Güney Amerika’daki fosiller üzerine araştırma yapan Arjantinli uzman paleontologların bulunduğu bir takımla çalıştı. Hedefiyse dünyadaki biyolojik olarak en ayrık bölgenin evrimsel kökenini deşifre etmekti.
Yeni Dünya (Güney ve Orta Amerika) maymunlarına ait en eski fosil kayıtları 26 milyon yıl öncesine dayanıyor. Yeni fosiller ise, maymunların Güney Amerika’ya ilk kez 36 milyon yıl önce ulaştıklarına işaret ediyor. Bu keşif maymunların Güney Amerika’daki kolonileşmesini yaklaşık 10 milyon yıl geriye çekiyor. Ayrıca bu eski maymunların dişlerinin karakteristiği, maymunların gerçekten de Atlantik’i geçebilmenin bir yolunu bulduklarına dair ilk kanıtı oluşturuyor.

Çeviren: Ceyhun Ceylan
İTÜ Uçak Mühendisliği

Kaynak: http://phys.org/news/2015-02-fossils-heart-amazon-evidence-south.html

Önceki İçerikYeni bir kimyasal bağ tipi: Titreşimsel bağ
Sonraki İçerikBilim ve Gelecek Çocuk Kitaplığı yola çıktı: Hayal Hızı Çetesi maceralarına başlıyor!