Ana Sayfa 133. Sayı Aykut Kence’nin izinde bir evrim konferansı daha

Aykut Kence’nin izinde bir evrim konferansı daha

401

Türkiye’de evrimsel biyoloji alanında devrim niteliğinde çaışmalar yürüten, tüm hayatını bitmeyen bir merak ve hevesle evrimsel biyolojiyi halka anlatmaya harcayan Prof. Dr. Aykut Kence aramızdan ayrılalı 1 yıl oluyor. Ancak onun mirasını taşımaya devam eden ODTÜ Biyoloji ve Genetik Topluluğu BİYOGEN ve altbirimi Evrim Ağacı, Aykut Kence’nin başlattığı Ulusal Evrim Konferanslarını her yıl sürdürmekte. Bu yılki Aykut Kence Evrim Konferansı (AKEK) da Türkiye’de şu ana kadar yapılmış en büyük evrimsel biyoloji konferansı olarak 21-22 Şubat tarihlerinde gerçekleşti.

Bu seneki AKEK’te, Ankara’daki yoğun kar yağışlarının muhalefetine rağmen yüksek bir katılım görüldü. Öğrenci sunumlarının yanı sıra evrimsel biyoloji konusunda pek çok akademisyen kendi çalışma alanlarından sunumlara yer verdiler. Bu yıl düzenlenen konferansın bir önemli yanı da Avrupa Evrimsel Biyoloji Cemiyeti’nden (European Society for Evolutionary Biology) biliminsanlarının da kongreye bir sunum ile katkı sağlaması oldu. Prof. Butlin, “Türkiye’de bu kadar büyük bir evrimsel biyoloji organizasyonu görmekten ve bunun bir parçası olmaktan onur duydum” dedi.

Konferans’ta akademik olarak pek çok sunum yapıldı, bunlar genel olarak bitkilerden çeşitli hayvanlara kadar çok faklı alanlara evrimsel biyolojinin katkısı üzerineydi. Bu tür akademik sunumlar ile birlikte, konferansta evrime giriş niteliği taşıyan popüler bilim sunumları da yapıldı. Bu açıdan bakıldığında bu yılki AKEK hem akademik sunumlar, hem de popüler bilim bakımından pek çok farklı kesimi tatmin etmiş görünüyor. Bu sunumların yanı sıra “Türkiye’de evrim eğitimi” ve “Siyasal mücadele ve evrim” konularında da birer panel de düzenlendi. Panelin ardından tüm kongrenin değerlendirmesi olabilecek bir forum da organize edildi. Cem Terzi’nin moderatörlüğünde organize edilen forum, Hayat TV tarafından da kayıt altına alındı. Kongrenin ardından Tabiat Tarihi Müzesi’ne gezi düzenlendi.

ODTÜ Biyogen ve Evrim Ağacı neyin nesidir?

ODTÜ Biyoloji ve Genetik Topluluğu, yani BİYOGEN, 2004’de kurulan ve ODTÜ’de biyoloji ile genetik bilimleri üzerine çok çeşitli etkinlikler düzenleyen bir öğrenci topluluğudur. Ankara ekolojisi, Eymir Gölü ve biyokimya gibi farklı alanlarda çalışmaları devam etmektedir. Evrim Ağacı ise 2011 yılında kurulan ve BİYOGEN altında çalışma yürüten bir alt gruptur. Evrim Ağacı, web sitesi bünyesinde 7000’den fazla popüler bilim makalesi, Türkiye’deki önemli bilim terminolojisi sözlüklerinden biri ve popüler bilim videoları ile bilim araştırmacıları için adeta bir hazine barındırır. BİYOGEN, 9 yıldır (Evrim Ağacı ile de 4 yıldır) Evrim Konferansı’nı düzenlemektedir.

9. Aykut Kence Evrim Konferansı, Türkiye’deki en kalabalık bilim etkinliklerinden biri olarak Türkiye bilim tarihine şüphesiz bir şekilde adını yazdırdı. Bilim karşıtı saldırıların en fazla olduğu şu yıllarda, bu saldırıların insanları pozitif bilim yapmaktan alıkoymadığını; aksine biliminsanlarını ve öğrencileri daha güçlü ve bağlı hale geldiğini, konferansın her geçen yıl daha da kalabalıklaşması anlatıyor sanki…

İlgili bağlantılar

– AKEK web sitesi: biyogen.metu.edu.tr/9akek

– Evrim Ağacı web sitesi: www.evrim agaci.org

Önceki İçerikZamanın doğası
Sonraki İçerikTürk astronom ve astrofizikçileri ODTÜ’de buluştu