Ana Sayfa 133. Sayı Böceklerde eşcinsel yönelimin evrimsel açıklaması bulundu

Böceklerde eşcinsel yönelimin evrimsel açıklaması bulundu

610
Nicrophorus germanicus

Almanya’da bulunan Ulm Üniversitesi Deneysel Ekoloji Enstitüsü’nden küçük bir grup araştırmacı, Latince adı Nicrophorus germanicus olan böceklerde, eşcinsel yönelimin evrimsel açıklamasını buldu. Biyoloji Mektupları (Biology Letters) adlı dergide yayımlanan makalede belirtildiğine göre, bu böceklerin erkeklerinde Reeve’nin kabulleniş eşiği teorisi test edildi ve dişilerin muhtemel reddedilişinin evrimsel maliyetinin dişilerden bazılarının seçilmesinden daha ağır olduğu tespit edildi.

Reeve’nin kabulleniş eşiği teorisine göre, cinsiyet tanınmasında hata eğilimi fazla olduğu zaman, bölgede bulunan cinsiyetlerden birisinden birinin üyeleri diğerlerine göre az olduğunda, daha kapsamlı şekilde kabulleniş artar. Diğer bir deyişle, eğer bir böcek diğer bir böceğin dişi mi erkek mi olduğuna karar vermekte zorlanıyorsa (ki bu gibi böceklerde cinsiyet tanımlanması zordur) ve etrafta az dişi olduğu belirgin ise, erkekler daha az seçici olur ve buldukları diğer böceklerin dişi mi erkek mi olduğunu gözetmeksizin çiftleşmeye yeltenirler. (Çünkü bu durum genlerin aktarılması olasılığını arttırır; elbette erkek/dişi çiftleşmesinde.)

Diğer canlıların ölü karkasları ile beslenen bu böcekler için teorinin geçerli olduğu bazı numuneleri araştırmacılar Almanya’daki ormanlardan toplayıp labratuvara getirdiler. Böcekleri çeşitli deneylere tabi tuttuklarında, dişi ve erkeklerin birbirleriyle çiftleşmesinin uygun olduğu farklı durumlar oluşturuldu. Çalışmanın verilerine göre, araştırmacılar dişilerin uygunluğu kısıtlandığında, erkek böceklerin, dişi ve erkek fark etmeksizin kabullenişlerinin arttığını ve çoğalmak için şansları giderek azaldığında, herhangi bir böcekle karşılaştıkları zaman çiftleşmek için cinsiyetlerine daha kayıtsız kaldıklarını gözlemlediler. Eşcinsel yönelim örneklerine karşıt olarak, erkeklerin bulunduğu konteynırlara daha çok dişi böcek konulduğunda bu eğilim azalıyordu. Araştırmacılara göre bulguları, bu böceklerdeki görünüşe göre teorinin işlediğine işaret ediyor, ayrıca koşullar sağlandığında eşcinsel yönelimdeki organizmalar için evrimsel avantajı da ispatlıyor.

KaynakPhys.org
Önceki İçerikNicelleştirilmiş benlik ve oyunlaştırma
Sonraki İçerikİslam ve laiklik üzerine
Biyolog ve eğitmen. İÜ Botanik Anabilim Yüksek Lisans Öğrencisi.