Ana Sayfa Bilim Gündemi Güneş enerjisi ile çalışan uçak dünya turuna devam ediyor

Güneş enerjisi ile çalışan uçak dünya turuna devam ediyor

124

Solar İmpulse 2 adı verilen güneş enerjisiyle çalışan uçak, Abu Dabi şehrindeki Al Bateen Havalimanı’ndan 8 Mart günü dünya turunun ilk ayağına başladı. Herhangi bir fosil yakıtla çalışmayan uçak, Abu Dabi’den Umman’a 12 saatlik yolculukla 400 km’lik bir yol kat edecek.
Solar Impulse 2’nin Pasifik Okyanusunu geçmeden önceki durakları bundan sonra sırasıyla, Hindistan, Mynamar ve Çin olacak. Okyanus sonrası ABD’de üç şehre uğraması beklenen uçak, Atlantik Okyanusunu geçtikten sonra, başlangıç noktası Abu Dabi’ye varmadan bazı güney Avrupa ve Afrika ülkelerinde mola verecek.
Eğer başarılı olabilirse, Solar Impulse 2 Dünya’yı dolaşan ilk güneş enerjili uçak olacak. Solar Impulse kurucuları ve İsviçreli pilotlar André Borschberg ve Bertrand Piccard dünya turunun Temmuz veya Ağustos başında biteceğini söylüyorlar.
Borschberg ve Piccard hedeflerinde hırslı olduklarını ancak bu mücadelenin öneminin mütevazı olması gerektiğini ifade ediyorlar. Ve bu teşebbüsün ancak hava durumu, teknik, personel ve idari konularla birlikte başarıya ulaşacağını belirtiyorlar.
Borschberg Solar İmpulse 2 Abu Dabi’den yola çıkarken kontrolü almıştı, ancak Piccard güneş enerjili uçağı dünya çevresindeki seyahatinin değişik ayaklarında uçuracak.
Solar Impulse 2, gece ve gündüz tek damla fosil yakıt kullanmadan seyahat edebilecek şekilde tasarlandı. Motor gücü, gövdeye bütünleşik yerleştirilmiş güneş panellerinden motor gücü elde eden, gün boyu şarj olup gece de uçuş yapabilen ultra hafif bir uçaktır.
Uçağın kanat genişliği 72 m ve ağırlığı sadece 2300 kg’dır. Kanatlarında 17000 güneş pili barındırmakta ve uçağın gücü buradan sağlanmaktadır. Dünya çevresini dolaşan bu uçağın tasarım amacı, yeşil teknoloji ile sürdürebilir enerji yaratan bir teknolojiyi ispat etmektir.
2013 yılında Borschberg ve Piccard, ilk prototip ile ABD’yi bir sahilden bir sahile geçerek eşi görülmemiş ilk başarıyı elde etmişlerdi. Kaliforniya ve New York arasını beş kez mola vererek iki ayda kat ettiler.
Ülkeyi başta başa kat ettikleri deneyimden sonra, dünya çevresini seyahat öncesi Solar Impulse ekibi birçok iyileştirme yaptı. Mühendisler Solar Impulse 2 ‘yi daha hafif materyaller ile inşa edip, daha etkili ve kaliteli bataryalar ile iyileştirdiler. Kokpit daha geniş ve ergonomik olarak Borschberg ve Piccard’ın uzun uçuşlarında rahat etmeleri için tasarlandı.
Solar Impulse 2’nin günlük aktiviteleri ve dünya turunu altta belirtilen web sitesinden takip edebilir, kokpit -kule konuşmalarını dinleyebilir ve fosil yakıta karşı olan alternatif mücadelelerinde ekibin heyecanını hissedebilirsiniz.
Solar İmpulse resmi web sayfası:
http://info.solarimpulse.com/en/our-adventure/solar-impulse-2/#.VP3Wc-asXTo

Çevirmenin notu: Çeviriyi tamamladığımız sıralarda Solar Impulse Ahmedabad kentine varmıştı.

Çeviren: Ali Han Ereörnek

Kaynak: http://www.livescience.com/50079-solar-impulse-2-takes-off.html

Önceki İçerikVejetaryen beslenme kilo vermede iki kat daha etkili
Sonraki İçerikSigaranın DNA’da yarattığı hasarı haritalayan yeni yöntem