Ana Sayfa 136. Sayı Gelecekte meme kanseri olup olmayacağınızı söyleyen kan testi…

Gelecekte meme kanseri olup olmayacağınızı söyleyen kan testi…

168

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre meme kanseri, hem gelişmiş hem de gelişmemiş ülkelerde kadınlarda en yaygın görülen kanser türü. Biliminsanları yeni bir metodun uzun vadede kanserin önlenmesinde ve erken tedavide etkili olacağını umuyorlar.

Kopenhag Üniversitesi, Gıda Bilimleri Bölümü’ndeki araştırmacıların yaptığı açıklamaya göre, bu yöntem, hastalık oluştuktan sonra kullanılabilen mamografiden daha iyi. Mükemmel değil belki ama, meme kanserinin olacağını yıllar önceden öngörebilmek gerçekten harika. Araştırmacılar yöntemin yalnız bir popülasyon için test edilip onaylandığını ve uygulamada kullanılabilmesi için daha geniş ölçüde onaylanması gerektiğini vurguluyorlar.

Hastalığı tespit etmede yeni bir yöntem

Yeni yöntem, diğer hastalıklarda da olduğu gibi meme kanserinin erken tanısında bir paradigma kayması yaratabilir.

Biliminsanlarına göre meme kanseri gibi bir hastalığın bugün olduğundan daha erken teşhis edilebilmesi potansiyeli mevcut. Erken teşhis, tedavinin daha kolay olması açısından çok önemli. Uzun vadede başka hastalıkları öngörmede de kullanılabilecek benzer yöntemler bulunacaktır.

Gıda bilimi yol gösterdi

Metodu geliştirirken araştırmacılar yaklaşımlarını, gıda biliminde karmaşık endüstriyel işlemleri kontrol etmede kullanılan bir yöntemden aldılar. Temelde yöntem, biyolojik verilerin büyük miktarını bütünsel ve keşfedici bir şekilde kullanma ve analiz etmeyi kapsıyor. Araştırmacılar, genellikle sağlık ve tıp biliminde yapıldığı gibi, yalnız bir biyo-işaretin ilgili hastalık için ne ifade ettiğini araştırmaktansa, kan örneklerinin içerdiği tüm bileşenleri analiz ettiler.

Araştırmacılara göre birçok insanda yapılan ilgili ölçümlerin büyük miktarı sağlık risklerini (burada meme kanseri) değerlendirmek için kullanıldığında, yüksek nitelikte bilgiler elde ediliyor. Analizler ne kadar fazla ölçüm içerirse model, karmaşık problemlerin üstesinden o kadar daha iyi geliyor.

Bu model meme kanseriyle ilgili bir tek biyo-işaretin önemi hakkında bir şey gösteremiyor. Ancak bir biyo-işaret dizisi ve bunların etkileşimlerinin önemini açığa vuruyor.
Profesörler aslında modelin hiçbir parçasının ne gerekli ne de yeterli olduğunu, kanserin tahminini modelin tamamının sağladığını belirtti.

Metabolik kan profili kandaki tüm bileşenlerin miktarını tanımlar. Biliminsanları bu proje için metabolik kan profillerini ölçtü. Kanser öncesi durumunda iseniz, işlenmiş belli metabolitler için bu model görünüşte değişir.

Mamografi yeni başlamış meme kanserini yüzde 75 hassasiyetle tespit edebiliyorken, yeni metabolik kan profili, bir kadının 2 ila 5 sene içerisinde meme kanserine yakalanma olasılığını yüzde 80 hassasiyetle öngörebiliyor.

Popülasyon çalışmasına göre

Çalışma, Danimarka Kanser Derneği tarafından 20 yıldır takip edilen 57.000 insandan oluşan bir popülasyona dayanıyor. Katılımcılar ilk, 1994-96 yıllarında muayene edildi, kilo ve diğer ölçümleri kaydedildi ve bir anketi yanıtladılar. Ayrıca sıvı nitrojen içerisinde saklanan kan örneği verdiler.

Biliminsanları 20 yıllık kan örneklerini ve ilk muayene edildiklerinde sağlıklı olan, ancak ilk numunelerini teslim ettikten sonraki 2 ila 7 sene içerisinde meme kanseri olacakları öngörülen 400 kadının ve meme kanseri olmayan başka 400 kadının diğer uygun verilerini kullandı.

Ayrıca bu yöntem, 1997’de muayene edilen kadınların farklı veri kümelerini test etmek için kullanıldı. Yeni veri kümesine dayalı tahminler ilk verilerle eşleşti, ki bu da modelin geçerliliğini gösteriyor.

KaynakScıence Daıly
Önceki İçerikİnsan embriyosuna genetik müdahale yapıldı
Sonraki İçerik‘Bayan’ değil ‘kadın’