Ana Sayfa Bilim Gündemi Kanser hastası için 3-boyutlu kaburga kemiği üretildi

Kanser hastası için 3-boyutlu kaburga kemiği üretildi

245

Görsel açıklaması: 3 boyutlu basılmış titanyum sternum ve kaburga kemiği.

Göğüs duvarı sarkomu teşhisi konulduktan sonra 54 yaşındaki İspanyol adamın cerrahi ekibi, sternumunu (göğüs kemiğini) ve göğüs kafesinin bir parçasını alıp bir implantla değiştirmeye karar verdi. İmplant “Anatomics” isimli tıbbi cihaz şirketi tarafından tasarlandı ve üretildi. Salamanca Üniversitesi’ndeki cerrahi ekip, göğüs boşluğunda yer alan karmaşık geometriler yüzünden operasyonun zor olacağını biliyordu. Sternum ve kaburganın karmaşık yapısını çoğaltmak için tamamen özelleştirebilecekleri yeni tip bir implant üretebileceklerini düşündüler. Hasta için güvenli bir seçenek sağlamak ve ameliyat sonrası iyileşmeyi hızlandırmak istediler. Böylece Anatomics’e başvurdular.

Gereksinimlerin karmaşıklığı değerlendirildikten sonra, çözümün metalik 3-boyutlu baskıda olduğu görüldü. İmplantın 3-boyutlu baskısı, kompleks geometrisi ve dizaynından dolayı titanyumdan yapılmak istendi. Titanyum implantlar daha önce göğüs operasyonlarında kullanılmış olsa da, tasarımlar uzun süreli çözüm olarak düşünülmemişti. Düz ve plaka implantlar zamanla gevşeyebilen vidalarla sabitlenmiş sert bir onarıma dayanıyor. Bu da sorun ve tekrar operasyon riskini arttırıyor.

Yüksek çözünürlüklü bilgisayarlı tomografi verileri sayesinde Anatomics takımı, cerrahlara planlamak ve rezeksiyon (bir organ ya da vücut kısmının çıkarılması) kenarlarını tam olarak tanımlamak için imkân vererek, göğüs duvarı ve tümörün 3-boyutlu yeniden yapılandırmasını üretebiliyor. Bundan, sternuma bağlı protez kaburga gibi hareket edebilmesi için sert sternal çekirdek ve yarı esnek titanyum çubukları olan implant dizayn edilebiliyor.

Laboratuvardaki uzmanlarla çalışarak takım, implantı cerrahi sınıf titanyum alaşımından üretti. İmplant, 1,3 milyon dolarlık Arcam printer ile yapıldı. Basım aygıtı bir elektron ışınının eritme amacıyla titanyum tozundan oluşan bir yatağa yönlendirilmesi ile çalışıyor. Bu işlem tam bir implant elde edene kadar katman katman yukarı doğru ürünü inşa ederek tekrarlanıyor. 3-boyutlu baskının geleneksel imalat yöntemleri, özellikle biyomedikal uygulamalar üzerinde önemli avantajları var. Özelleştirilebilir olmanın yanında, hızlı prototip üretimine de uygun. Eğer hasta operasyon için bekliyor ise bu, büyük değişiklik yaratabilir. Cerrahlar operasyonun çok başarılı olduğunu ve 3-boyutlu baskı teknolojisi ve eşsiz rezeksiyon şablonu sayesinde tamamen özelleştirilmiş ve bir eldiven gibi oturan bir vücut parçası üretebildiklerini söylediler.

 

Çeviren: Doğa Gündem

İTÜ Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü

 

 Kaynak: http://www.sciencedaily.com/releases/2015/09/150911111046.htm

 

Önceki İçerikFeza Gürsey Enstitüsü’nde ‘100. yılında Einstein’ın Genel Görelilik Kuramı Yaz Okulu’
Sonraki İçerik12. Fizik Haftası, Boğaziçi Üniversitesi’nde yapıldı