Ana Sayfa 144. Sayı Güneş Sistemimizin sınırlarında dokuzuncu bir gezegen olabilir!

Güneş Sistemimizin sınırlarında dokuzuncu bir gezegen olabilir!

600
9. Gezegenin ve çevresindeki gökcisimlerinin yörüngeleri.

Plüton için hâlâ bir acı var mı? O dokuzuncu gezegenin boşluğunu içinizde hissediyor musunuz? Üzülmeyin. Çok uzakta olsa da o malum gezegen çok yüksek ihtimalle var ve acılarınızı dindirmeye geliyor.

Caltech’deki bir araştırma ekibi, potansiyel dokuzuncu gezegenimiz hakkında önemli ipuçları buldu. Bulunan verilere göre, gezegenin kütlesi Dünya’nın kütlesinden yaklaşık 10 kat daha büyük ve Güneş’ten uzaklığı ise dünyanın uzaklığından 200 kat daha fazla. Bu da demek oluyor ki, bu potansiyel gezegenin Güneş etrafındaki dönme süresi yaklaşık olarak 15.000 yıl.

Dokuzuncu gezegen hâlâ gözlemlenebilmiş değil, ama Caltech’de bir araştırma görevlisi olan Mike Brown ve meslektaşları gezegenin varoluşunu Kuiper kuşağındaki altı cisme bağlıyor. Bu altı cismin hepsi farklı hızlara sahip olmasına rağmen Güneş etrafında aynı yönde olan eliptik yörüngelerde dönüyorlar. Bu durumun oluşması yüzde 0,07’lik bir ihtimal. Yani bu hareket rasgele olan bir şey değil. Bir cisim bu yörüngeleri etkiliyor olmalı.

Dokuzuncu gezegenin var olması, aynı zamanda Kuiper kuşağında yer alan iki cüce gezegenin (Sedna ve 2012 VP 113)  garip yörüngelerini de açıklıyor. Araştırma ekibi bu görüşü bir simülasyonda denediklerinde çıkan yörüngelerin, cüce gezegenlerin gerçek yörüngeleriyle bire bir örtüştüğünü gördüler. Bir bakıma bir taşla iki kuş vurmuş oldular.

Brown ve diğer astronomlar gezegenin yörüngesinin haritasını çıkartmış bulunmaktalar, ama gerçek yerini hâlâ tespit edebilmiş değiller. Fakat gezegeni kim bulursa bulsun, çok sevineceklerini belirtiyorlar. Zaten bu yüzden araştırmalarını yayımlamayı tercih etmişler. Gezegenin beş yıl içerisinde bulunacağı öngörülüyor.

 

Kaynaklar:

– http://www.space.com/31670-planet-nine-solar-system-discovery.html

– https://www.newscientist.com/article/2074106-hints-that-planet-nine-may-exist-on-edge-of-our-solar-system/

 

Önceki İçerikİnançlardaki azalma ahlaki azalma anlamına gelmiyor
Sonraki İçerikBilinmeyen bir Mısır kraliçesine ait 4500 yıllık mezar keşfedildi