Ana sayfa 147. Sayı Bilim ve Gelecek Ankara Temsilciliği için ilk adım

Bilim ve Gelecek Ankara Temsilciliği için ilk adım

237

Bilim ve Gelecek dergisi yeni temsilcilikler kurarak; okurlarıyla buluşma, yeni okurlara ulaşma ve çeşitli etkinliklerle bilim ve aydınlanma düşüncesini yayma çalışmalarına hız vermişti. Bu çerçevede daha önce Büyükçekmece temsilciliği açılmış ve bazı üniversitelerde Bilim ve Gelecek toplulukları kurulmuştu. Bir süredir Ankara’da da bir temsilcilik kurma çalışmalarına başlamış bulunuyoruz. Bunun ilk aşaması olarak 14 Nisan Perşembe günü Çankaya Belediyesi Vedat Dalokay tesislerinde dergimizin Ankara Yemeğini düzenledik.

Geceyi düzenleyen ve temsilcilik çalışmalarını yürüten Ankara ekibi yemekten sonra toplu halde.

Temsilcilik kurma çalışmalarını başlatan gönüllü ekiple yemeğin iki hedefi olacağı üzerine fikir birliğine varmıştık. Birinci hedef Bilim ve Gelecek okurları ve dostlarını bir araya getirip temsilciliğin kuruluş sürecini birlikte yürütmekti; ikincisi ise yemekten elde edilen gelirle temsilciliğin kuruluş çalışmalarını başlatmaktı. Yemek 105 dostumuzun katılımıyla ve oldukça coşkulu geçti. Ayrıca 50 dostumuz da yemeğe katılamadığı halde bilet alarak temsilcilik kuruluş sürecine destekte bulunmuş oldu. Sanırım yemeğin iki hedefini de gerçekleştirdiğimizi söyleyebiliriz.

Gecede Ankara Temsilcimiz Uğur Yıldırım, Yayın Yönetmenimiz Ender Helvacıoğlu, yazarlarımız Prof. Dr. Yaman Örs ve Doç. Dr. Ergi Deniz Özsoy birer konuşma yaparak Ankara’da temsilcilik çalışmasının ve derginin gericilik karşısında bilimi savunan çizgisinin önemini vurguladılar.

Yemek bize Ankara’da bir temsilcilik kurma çalışmasını başlatmanın doğru bir karar olduğunu göstermiş oldu. Dergiye sahip çıkıp büyütmek konusunda emeğini ortaya koymaya hazır çok sayıda dostumuzun ve en önemlisi nitelikli bir Ankara dergi ekibinin var olduğunu görmüş olduk. Şimdiden müjdesini vermekte bir sakınca görmüyoruz. Önümüzdeki günlerde dostlarımızla bir araya gelip hem temsilcilik kurma çalışmalarını nasıl yürüteceğimizi konuşacağız hem de yeni etkinlikler düzenleyerek Bilim ve Gelecek Ankara etkinliklerini hız vereceğiz.

Desteğini esirgemeyen tüm dostlara teşekkürler.

Uğur Yıldırım / Bilim ve Gelecek Ankara Temsilcisi.

***

Geçtiğimiz ay içinde, dergimizin de yazarı olan sosyalist biliminsanı Kenan Ateş’i bir kalp krizi sonucu yitirdik. Dostlarının ve çalışma arkadaşlarının Ateş’in ardından yazdıklarını bu sayıda okuyacaksınız.

Bilim ve Gelecek emekçileri olarak işçi sınıfımızın ve tüm emekçilerin 1 Mayıs bayramlarını umutla ve coşkuyla kutluyoruz.

Dostlukla kalın…