Ana sayfa 147. Sayı Sosyalist bilimci Kenan Ateş’i kaybettik: Güneş Ülkesi’nin mutlu insanı

Sosyalist bilimci Kenan Ateş’i kaybettik: Güneş Ülkesi’nin mutlu insanı

601

Sosyalist biliminsanı Kenan Ateş 3 Nisan 2016 günü geçirdiği bir kalp krizi sonucu hayatını kaybetti. Yrd. Doç. Dr. Kenan Ateş halen İstanbul Üniversitesi Deneysel Tıp Araştırma Enstitüsü Genetik Anabilim Dalı öğretim üyesiydi.

17 Mart 1957 doğumlu olan Ateş, 1984 yılında İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. Moleküler ve Tıbbi Genetik Yüksek Lisansı’nı King’s College London, King’s, Guys & St. Thomas Medical School’da yaptı. Ateş, University College London (UCL), Royal Free & University College Medical School’da Moleküler ve Hücre Biyolojisi üzerine doktora yaptı.

Evrensel, Evrensel Kültür, Özgürlük Dünyası, Bilim ve Gelecek gibi yayın organlarında çok sayıda makalesi yayımlanan Kenan Ateş, Evrensel Basım Yayın’ın Bilim Kurulu’nda yer alıyor ve yayınevinin Bilim ve Düşünce Kitap Dizisi editörlüğünü yapıyordu.

Eugenie C. Scott’ın “Evrim mi yaratılışçılık mı”, Steve Jones’un “Neredeyse bir balina”, J. D. Bernal’in “Bilimin toplumsal işlevi”, “Tarihte Bilim”, “Marksizm ve Bilim” adlı eserlerinin Türkçeye kazandırılmasında, yayınlanmasında ve hazırlanmasında büyük emeği geçmişti.

Kenan Ateş, genelde doğa bilimleriyle, özelde de evrim teorisiyle ilgili makaleleriyle yaratılışçılığa ve her türlü bilimdışı ideolojiye karşı mücadelenin ön saflarında yer almıştı.

Kenan Ateş, Bilim ve Gelecek’in de önde gelen bir yazarıydı. “İkili Sarmal” adlı köşesinde evrim kuramını çeşitli boyutlarıyla açıklayan, bilimsel düşünce ve yöntemi savunan yazılar yazdı. Bilim ve Gelecek Kitaplığı’ndan çıkan “Harun Yahya Safsatası ve Evrim Gerçeği” adlı kitaba katkılar yaptı.

Bilimsel sosyalist düşünceyi rehber edinmiş olan Kenan Ateş, örgütlü bir devrimciydi. Emek Partisi (EMEP) üyesiydi.

Okuyacağınız dosyada, Kenan Ateş’in üniversiteden mezuniyetinin 30. yılı dolayısıyla hazırlanan yıllık için kaleme aldığı kendi yaşamını anlatan yazısı; Evrensel Basım Yayın Bilim Kurulu’nda birlikte çalıştığı Fulya Alikoç’un ve meslektaşı Doç. Dr. Ergi Deniz Özsoy’un Kenan Ateş’i çeşitli yönlerini vurgulayan yazıları yer alıyor.

Dr. Kenan Ateş, yaşamı, düşünceleri ve eserleriyle her zaman yolumuzu aydınlatacak. Türkiye bilim dünyasının, sosyalistlerin, hepimizin başı sağ olsun.