Ana Sayfa 151. Sayı Değerli bilimci, aydınlanma savaşçısı Yaman Örs’ü yitirdik

Değerli bilimci, aydınlanma savaşçısı Yaman Örs’ü yitirdik

337

Değerli bilimci, beyefendi felsefeci, aydınlanma savaşçısı, dergimizin başından itibaren yazarı ve destekçisi, sevgili Yaman Örs Hocamızı yitirdik. Patoloji ve Tıp Tarihi-Deontoloji profesörü Yaman Örs, geçirdiği beyin kanaması dolayısıyla 4 Ağustos 2016 günü hayata gözlerini yumdu. Örs, aynı zamanda Felsefe Doktorası sahibiydi ve Ankara’da bulunan değişik konumlardaki akademisyenlerle birlikte Bilim ve Bilimsel Felsefe Çevresi’ni kurmuş ve önderliğini yapmıştı.

Prof. Dr. Yaman Örs, aynı ekibin çıkardığı Bilim ve Ütopya ile Bilim ve Gelecek dergilerinin kuruluşunda bulunmuş ve sürekli yazarlarından olmuştu. “Evrim Kuramının Dayanılmaz Bilimselliği” ve “Bilimden Felsefeye Akademik Bir Çevrenin Serüveni: Bilim ve Bilimsel Felsefe Çevresi” adlı iki kitabı da yayınevimiz bünyesinde yayınlanmıştı.

Yaman Hoca’yı dergimizin sadece yazarı olarak nitelemek, onunla ilişkimizi eksik anlatmak olur. Yaman Örs, Bilim ve Gelecek’in -deyim yerindeyse- pusulalarından biriydi. Dergimizin omurgasının bir parçasıydı. Bilimsel anlamda bir milim bile şaşmayan sağlam tutumuyla Bilim ve Gelecek’in yol göstericilerinden biri olmuştur.

Yaman Örs bizim öğretmenimizdi. Doğaldır ki, onunla akademik alandaki arkadaşları kadar yakın bir çalışma içinde bulunmadık. Ama her buluştuğumuzda, büromuzu her ziyaretinde, dergimizin içeriğine ilişkin fikirlerini söyler, öneriler yapardı. Derin birikimiyle ve hem son derece nazik hem de tavizsiz tutumuyla dergiye katkılar sunardı.

Başta Evrim kuramına yönelik gerici saldırılar olmak üzere her türlü bilimdışı girişime karşı duruşu ve mücadelesiyle “Aydınlanma Savaşçısı” nitelemesini en fazla hak eden kişiliklerden biriydi Yaman Örs.

Son derece değerli bir entelektüeli yitirdik, acımız büyük. Fakat öğrettikleri, yazdıkları, söyledikleri, aldığı tutumlar daima bize yol gösterecek.

Güle güle sevgili Yaman Hocamız…

Bu dosyada, Yaman Örs’ün yakın çalışma arkadaşları Prof. Dr. Nüket Örnek Büken, Prof. Dr. Serap Şahinoğlu ve Doç. Dr. Hasan Aydın’ın onun ardından kaleme aldıkları yazılarıyla, özgeçmişini okuyacaksınız. Dosyamızda yer alan fotoğraflar, Örs Ailesi, Neyyire Yasemin Yalım ve Serap Şahinoğlu arşivlerinden derlenmiştir.

Önceki İçerikMayalar Venüs’ün gözlemlenebilir evrelerini kaydetmiş…
Sonraki İçerikProf. Dr. Yaman Örs’ün yaşamöyküsü