Ana Sayfa Bilim Gündemi Başkalarına yardım etmek bizi “biraz daha” mutlu yapıyor

Başkalarına yardım etmek bizi “biraz daha” mutlu yapıyor

474

Araştırmacılar başkalarına yardımcı olmanın, öznel refah için küçük ama önemli bir gelişme olduğunu söylüyor. Araştırma, bunun kişisel refah düşüncesine etkisinin bazı pop-psikoloji makalelerinin iddia ettiğinden daha az olduğunu buldu. Fakat aynı zamanda gelecekteki araştırmaların, mutluluğun artırılmasındaki en etkili eylemleri belirleyebileceği sonucuna vardı.

“Yardım etmek size mutlu eder” savı, pop psikoloji ve kişisel gelişim kılavuzlarının demirbaşı haline geldi. “Gelişi güzel iyilik yapmak” modunuzu iyileştirmek için verilen ve başaracağı kesin olarak bakılan tüyolardan biridir; iyilik yapmak başkalarına faydalı olmanın yanı sıra kendinizi de iyi hissettirir. Peki bu iddialar olası mı, yoksa gerçek olması güç mü?

Oxford ve Bournemouth Üniversitelerinden oluşan bir grup, bu sorunun cevabını öğrenmek için bilimsel yayınların sistematik biçimde incelemesini gerçekleştirdi. İyilikseverlik ve mutluluk arasındaki ilişkiyi inceleyen 400’den fazla makaleyi analiz ettiler. Daha sonrasında istatistiksel olarak önceki çalışmaların sonuçlarını birleştiren bir meta-analiz gerçekleştirildi. Buna dayanarak, iyilik yapmanın mutluluk üzerinde gerçek bir etkisi olduğu, ama genel etkisinin oldukça az olduğu hesaplandı; 10 üzerinden değerlendirildiğinde etkisi 1’in altındaydı.

Ayrıca daha düşük kaliteli araştırmaların, etkinin daha yüksek olduğunu savunma eğiliminde olduğunu buldular. Bu da gerçek etkinin daha da küçük olabileceği fikrini ortaya çıkardı.

Buna ek olarak, mevcut araştırmaların aile ve arkadaşlara yapılan yardım ile yabancılara yapılan yardım arasında bir ayrım yapmadığına dikkat çektiler. Bu durum göz önüne alındığında, tek tarafa yönelik yardım mutluluk üzerinde daha fazla etkiye sahip olabilir.

Çalışmanın başyazarı Oxford Üniversitesi Bilişsel ve Evrimsel Antropoloji Enstitüsü’nden Dr Oliver Scott Curry, şu sonuca varıyor: “İnsanlar sosyal hayvanlardır. Biz aileye, arkadaşlara, meslektaşlara, toplum üyelerine ve hatta bazı koşullar altında yabancılara yardımcı olmaktan minnet duyarız. Bu araştırma insanların başkalarına yardım etmekten tatmin olduklarını söylüyor. Bunun sebebi muhtemelen başkalarının refahını gerçekten önemsediğimiz ve gelişigüzel iyilik yapmanın arkadaş edinmek için iyi bir yol olması, ve destekleyici toplumsal ilişkileri teşvik ediyor olması.”

Ayrıca ekliyor: “Son 10 yıllık zaman zarfında Birleşmiş Krallık yönetimi de dahil olmak üzere birçok grup iyilikseverlik ile mutluluk arasında bir bağlantı kurmak için istekli olmuştur. Başkalarına yardım sunmak, sosyal izolasyondan daha ciddi zihinsel ve fiziksel sağlık durumlarına kadar uzanan toplum hastalıkları için, her derde deva olan ilaç anlamına gelen “panase” olarak görülmüştür. İncelemelerimiz yardım etmenin hayatınızı değiştirmeyebileceğini ama doğru yöne yöneltmeye yardımcı olabileceğini belirtiyor. Aile ve arkadaşlara yapılan yardım ile yabancılara yapılan yardımın etkilerini karşılaştıracak araştırmalar yapılmasını öneriyoruz. Şu an için çok az bilgi sahibi olduğumuz bir alan.”

 

Çeviren: Merve Ön

Milano Politeknik Üniv. İşletme Mühendisliği Yükseklisans Öğr.

 

Kaynak: https://www.sciencedaily.com/releases/2016/10/161005102254.htm

Önceki İçerikBiliminsanları Pokémon go fanatiklerini yeni türleri gözden kaçırmamaya teşvik ediyor
Sonraki İçerikMısır mumyasının yüzü, üç boyutlu baskı tekniğiyle yeniden oluşturuldu