Ana sayfa Bilim Gündemi Amelia Earhart’ın kemikleri bulundu mu?

Amelia Earhart’ın kemikleri bulundu mu?

390

CNN, 1940 yılında Nikumaroro Adası’nda keşfedilen insan kalıntılarının, 1937 yılında kaybolan havacı Amelia Earhart’a ait olabileceğini bildirdi.

Uluslararası Tarihi Uçak Kurtarma Grubu (TIGHAR), İngiliz yetkililerin erkek olarak görüş bildirdiği ve daha sonra kaybettiği iskelete ait kemik ölçülerini içeren orijinal dosyalara erişmeyi başardı. Adli antropologlar, kemik ölçülerinin Earhart’ın boylarında ve etnik kökeninde bir kadın ölçüleriyle tutarlılık gösterdiğini saptadılar. Bu ölçümleri gözden geçirirken, Tennessee Üniversitesi’nden Richard Jantz söz konusu iskeletin olağandışı uzun ön kollara sahip olduğunu gözlemledi. Bunun üzerine, Earhart fotoğraflarını analiz etmek için bir adli görüntüleme uzmanı olan Jeff Glickman ile çalışmaya başladı. Bu ortak çalışmada Earhart’ın kolları ile iskeletinkilerin nerdeyse aynı olduğu sonucuna vardılar. TIGHAR yetkililerine göre, Earhart’ın rotacısı Frederick J. Noonan uçağın düşmesinden çok kısa bir süre sonra öldü ve dalgalara kapılan cesedi denize karıştı. Earhart’ın ilk imdat çağrısında Noonan’ın ağır yaralı olduğunu bildirmesi ve adada sadece tek bir ceset bulunması da bu teoriyi destekler nitelikte.

TIGHAR yöneticisi Ric Gillespie konu hakkında “Araştırmalarımıza göre, Amelia Earhart kahramanca, tek başına, çok kötü şartlar altında bir süre adada hayatta kalmayı başarmıştı” diyor.

 

Çeviren: Yusuf Can Semerci

Yeditepe Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Doktora

 

Kaynak: http://www.archaeology.org/news/4996-161104-amelia-earhart-arms

 

Atlantik Okyanusu’nu tek başına uçarak geçen ilk kadın olan Amelia Earhart’la ilgili daha geniş bilgi veren bir yazı için lütfen tıklayın…